YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Akcje trzeźwości kierowców niezgodne z prawem?
Autor Wiadomość
tqmeh 



Model: MS1300
Rocznik: 2018
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 1259
Skąd: Liberec
Wysłany: 2016-08-06, 07:24   Akcje trzeźwości kierowców niezgodne z prawem?

Cytat:
Nieudana kontrola trzeźwości. Policjanci zrezygnowali

Przepisy dotyczące warunków i sposobu dokonywania badań prewencyjnych na zawartość alkoholu w organizmie prowadzących pojazdy nie określają w sposób dostatecznie precyzyjny obowiązków obywateli i uprawnień funkcjonariuszy.

Niestety - chociaż akcje pokroju "trzeźwy poranek" - bezsprzecznie przyczyniają się do poprawy stanu bezpieczeństwa na polskich drogach, z prawnego punktu widzenia są one nielegalne! Karniści zrzeszeni w stowarzyszeniu "Prawo na Drodze" wielokrotnie zwracali uwagę na fakt, że w obowiązującej ustawie o wychowaniu w trzeźwości nie ma ani słowa o tzw. "rutynowej kontroli trzeźwości". W myśl jej zapisów badaniu na zawartość alkoholu w organizmie poddać można wyłącznie osobę, co do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że jest nietrzeźwa.

Co więcej, każda taka kontrola powinna być udokumentowana stosownym protokołem! Prezes stowarzyszenia - prof. zw. dr hab. Artur Mezglewski - zwraca również uwagę, że zmuszanie kierowcy do poddania się badaniu na zawartość alkoholu w organizmie jest ograniczeniem jego wolności. Taki środek - zgodnie z zapisami Kodeksu Postępowania Karnego - możliwy jest do zastosowania wyłącznie wobec osoby oskarżonej (czyli takiej, przeciwko której toczy się postępowanie karne) lub takiej, wobec której istnieje uzasadnione podejrzenie, że popełniła przestępstwo.

Stowarzyszenie "Prawo na drodze" nie neguje sensu rutynowych kontroli dotyczących zawartości alkoholu i przyznaje, że są one bardzo pożyteczne. Nie ma też na celu utrudniania życia policji - walczy jedynie o "szeroko pojętą wolność jednostki gwarantowaną przez prawo".


https://www.youtube.com/watch?v=TSIM1xh2pdk


LINK
_________________
Pozdrawiam Tomek





http://aprs.fi/?call=SQ6OEN-10 Link do skopiowania trasa na żywo
 
 
mike79 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 44
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 628
Skąd: Trójmiasto - Reda
Wysłany: 2016-08-06, 08:37   

Pięknie ku..., pięknie...
Czekałem na to aż komuś sie to nie spodoba :brawo: :brawo: :brawo:
Jak pije to moja sprawa i nie będę byle komu dmuchał, bo to narusza moje prawa :hahaha: :hahaha: :hahaha: :hahaha:
Co za kraj... :hahaha: :hahaha: :hahaha:
_________________
Cold and lonely without you.....Motorhead
The Best Band Ever-Led Zeppelin
 
 
wemar 


Model: RS1700
Rocznik: 2006
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 1133
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-08-06, 11:06   

Temat jest znany od prawie roku. Sprawa dotyczy nie tyle samego dmuchania, a bardzo niskiej jakości prawa stanowionego. Wprowadzono potrzebny przepis, ale nasi "kochani" posłowie są tak wyedukowani, że zapomnieli poprawić inne ustawy. W jednej z nich jest jasno napisane, kiedy można dokonać kontroli trzeźwości i nie ma tam nic o kontroli prewencyjnej. Na Wiejskiej ekipy się zmieniają, ale na razie nie widać by coś się miało poprawić w jakości prawa stanowionego, wręcz przeciwnie. Temat znany od dawna, a mimo to sejm nie znalazł czasu, by przegłosować jednozdaniową poprawkę, potrafi za to całe dnie tracić na bezsensownych przepychankach słownych.
_________________
Jeżdżę, ... bo lubię.
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2016-08-07, 20:20   

wemar, a jak się ma do przepisów prawa takie samo badanie trzeźwości (prewencyjne, kontrolne) na wejściu do zakładu pracy, przez służby ochrony ?
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
mike79 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 44
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 628
Skąd: Trójmiasto - Reda
Wysłany: 2016-08-07, 20:34   

Jak by kontrole prewencyjne nie wyglądały - popieram, zawsze i wszędzie...
http://kontakt24.tvn24.pl...ila,208646.html
...przykładów można mnożyć. Jeżeli ktoś nie ma nic na sumieniu to kosztuje 10 sekund i jedziesz dalej.
Przepisy powinny dokładnie to regulować i z grubsza tak jest a te wszystkie "wymyki" to dla mnie pompowanie balona przez bijaczy piany, nie, bez sensu. "PIJESZ - NIE JEDZIESZ" :nie_wiem:
_________________
Cold and lonely without you.....Motorhead
The Best Band Ever-Led Zeppelin
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2016-08-07, 21:06   

mike79, zgadzam się z Toba w całej rozciągłości. Ale jak mnie rutynowo co rusz pracownik ochrony zatrzymuje i podsuwa mi pod nos "dmuchawkę" z tekstem : dmuchnij no" to mam ochote mu powiedzieć, wsadź sobie to w dupę.
I biorąc pod uwagę przepisy wynikające z Ustawy o wychowaniu w trzeźwości mam do tego prawo.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
wemar 


Model: RS1700
Rocznik: 2006
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 1133
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-08-07, 21:11   

witek1965 napisał/a:
wemar, a jak się ma do przepisów prawa takie samo badanie trzeźwości (prewencyjne, kontrolne) na wejściu do zakładu pracy, przez służby ochrony ?

Ale kontroli trzeźwości w zakładach pracy nie definiuje kodeks drogowy. Podpisując umowę o pracę zgadzasz się na przestrzeganie regulaminu zakładowego lub nie podpisujesz umowy. Wyrabiając prawo jazdy deklarujesz przestrzeganie stosownych ustaw, a tu mamy lukę. W dodatku funkcjonuje rozporządzenie, które nie ma umocowania w ustawie.
Konsekwencją tego jest to, że złapany na nietrzeźwości może wymigać się od kary, na zasadzie dowodu "z zatrutego źródła". Chyba nie w tym rzecz, by funkcjonowało prawo, które pozwala się wymigiwać z odpowiedzialności. Tak jak wcześniej pisałem, wystarczy zmienić jedno zdanie w stosownej ustawie i problemu by nie było, a kontrole masowe przeprowadzano by całkowicie legalnie.
_________________
Jeżdżę, ... bo lubię.
 
 
Miron 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 58
Dołączył: 05 Cze 2012
Posty: 1937
Skąd: Skątowni
Wysłany: 2016-08-07, 21:12   

witek1965 napisał/a:
dmuchnij no
zaproponuj mu może, że najpierw buzi lub kolacja :hahaha:
_________________
DS 650, DS 1100 & RS 1700 Midnight
sex, drugs & rock n roll
Super Tenere 1200 ZE- nosorożec
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2016-08-07, 21:16   

wemar napisał/a:
Ale kontroli trzeźwości w zakładach pracy nie definiuje kodeks drogowy.
wiem, ale definiuje inne akty prawne.

ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1356 z późn. zm.),
rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. z 1983 r. nr 25, poz. 117),
wyrok SN z 11 lutego 2000 r. sygn. II UKN 401/99.
wemar napisał/a:
Podpisując umowę o pracę zgadzasz się na przestrzeganie regulaminu zakładowego lub nie podpisujesz umowy.


A co jak w regulaminie pracy takowego zapisu nie ma ?
Inna sprawa, że regulamin pracy nie może być sprzeczny z aktami prawnymi wyższej rangi.
Mi to w sumie rybka, bo ja do pracy i za kierownicę wchodzę trzeźwy, ale poszanowanie prawa jakies powinno być.

[ Dodano: 2016-08-07, 22:17 ]
Miron napisał/a:
zaproponuj mu może, że najpierw buzi lub kolacja :hahaha:
jednej pani (z ochrony), jakiś koleś powiedział, że do tego to dobre łóżko jest potrzebne. Spiekła raka,że mało się nie zapaliła.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
tqmeh 



Model: MS1300
Rocznik: 2018
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 1259
Skąd: Liberec
Wysłany: 2016-08-08, 07:19   

mike79 napisał/a:
Jeżeli ktoś nie ma nic na sumieniu to kosztuje 10 sekund i jedziesz dalej.


Jestem jak najbardziej za eliminowaniem jazdy na podwójnym gazie tylko te 10 sek jakoś się nie zgadza
Sam sposób w jaki robi to jest do bani, tzn. :
- brak odpowiedniego paragrafu,
- nieadekwatna ilość kontrolujących vs. natężenie ruchu
- totalne olanie tematu przez to, że kierowcy zawracają z kolejki bo "im się spieszy" unikając "dmuchania"
Cała trzeźwa reszta traci czas, pomiar trwa 5 sek ale kolejka ma 20 min....
_________________
Pozdrawiam Tomek





http://aprs.fi/?call=SQ6OEN-10 Link do skopiowania trasa na żywo
 
 
mike79 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 44
Dołączył: 16 Lis 2013
Posty: 628
Skąd: Trójmiasto - Reda
Wysłany: 2016-08-08, 07:30   

tqmeh napisał/a:
mike79 napisał/a:
Jeżeli ktoś nie ma nic na sumieniu to kosztuje 10 sekund i jedziesz dalej.


Jestem jak najbardziej za eliminowaniem jazdy na podwójnym gazie tylko te 10 sek jakoś się nie zgadza
Sam sposób w jaki robi to jest do bani, tzn. :
- brak odpowiedniego paragrafu,
- nieadekwatna ilość kontrolujących vs. natężenie ruchu
- totalne olanie tematu przez to, że kierowcy zawracają z kolejki bo "im się spieszy" unikając "dmuchania"
Cała trzeźwa reszta traci czas, pomiar trwa 5 sek ale kolejka ma 20 min....


Zgadza sie, to nie porozumienie. W Gdyni kontrola trzeźwości przebiega nawet nie w 10sek, mniej. Ustawiają sie na dwupasmówce, czyli głównej przez trójmiasto i podchodzą ze świeczka na dwóch pasach, czasami nawet w 4. Nie sprawdzają dokumentów, podjeżdżasz, dmuchasz i... :ryczy: albo jedziesz dalej. Parę aut zawsze stoi na do-dmuchanie przy radiowozach
_________________
Cold and lonely without you.....Motorhead
The Best Band Ever-Led Zeppelin
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group