YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jazda w kolumnie - aspekt prawny.
Autor Wiadomość
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4809
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-09-11, 15:26   Jazda w kolumnie - aspekt prawny.

Nasza Społeczność rośnie w siłę i nawet lokalne śmigania Grup Regionalnych urastają do sporego wyzwania transportowego – 26 maszyn jadących w kierunku Borów.

Dlatego ten temat - jazda w kolumnie, ale w ujęciu odpowiedzialności prawnej.

Na dzień dzisiejszy kwestię poruszania się pojazdów w kolumnie reguluje art. 32 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym.(Dz. U. z dnia 19 sierpnia 1997 r. z późn. zmianami). Czytamy tam, że:
1. liczba motocykli w zorganizowanej kolumnie nie może przekraczać 10;
2. odległość między jadącymi kolumnami nie może być mniejsza niż 500 m dla kolumn pojazdów samochodowych.
3. jazda w kolumnie nie zwalnia kierującego pojazdem od przestrzegania obowiązujących przepisów ruchu drogowego (to najbardziej mi się podoba ;D )

Co to oznacza?
To, że teoretycznie jadąc w Dużej Ekipie Regionalnej narażamy się na naruszenie obowiązujących przepisów, czyli jesteśmy sprawcami wykroczenia z art. 97 kodeksu wykroczeń w zw. z art. 32 ust. 1 prawo o ruchu drogowym. Sankcja - kara grzywny do 3.000 złotych albo kara nagany.

Czyli mamy przechlapane? Niekoniecznie.
1. Cytowany przepis stanowi o „zorganizowanej kolumnie”. Ustawodawca nie zdefiniował tego określenia. Domniemywać można, że chodzi tutaj o osobę otwierającą jak i zamykającą kolumnę, czytaj – odpowiedzialny, lub „kierownik wycieczki”. A co jeśli nie ma takiej osoby? Przecież „otwierający” JanekBo niekoniecznie chce mieć coś wspólnego za jadącym za nim motocyklistą. A może ten „drugi” chciał JankaBo właśnie wyprzedzić?
2. Organ nakładający grzywnę musi mieć wiedzę, że to akurat JanekBo jedzie w kolumnie jako 11-ty. A co się stanie, jeśli JanekBo zezna, że jechał 10-ty i Wiewiór potwierdzi wersję JankaBo?
3. Jak u licha, organ nakładający grzywnę ma ustalić odległość pomiędzy „kolumnami”? Na tzw. „oko”?
4. Jak ma organ orzekający zinterpretować twierdzenie JankaBo, że jechał na trasie gdzie było wiele motocykli, które próbował wyprzedzić?
5. Co ma zrobić organ orzekający, jeśli JanekBo i inni kategorycznie zaprzeczą, że jechali do na trasie „E123” w sposób zorganizowany? Jechali tylko w tym samym kierunku.

Jak sami widzicie – nie ma stresu. Takie mamy prawo, choć jak mawia łacińskie porzekadło - Dura lex, sed lex... Na całe szczęście Ustawodawca nie jest doskonały.

Lewa w górę i do przodu...
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2009-09-11, 16:09   

Czy nie ma wśród nas jakiegoś policmajstra ? Niech się wypowie w tej kwestii i będziemy pewni.
Nawet jak sam nie jest z drogówki to niech się kumpli zapyta i da jasną odpowiedz. Bo tylko dywagacje są cały czas. :nie_wiem:

Organ nakładający jak piszesz, nałoży i KUPA możesz nie przyjąć... i się pocałować w d.


Dzambo ;p wywaliłeś do kalosza ;d poprzedni temat za OT ale tam było sporo właściwych wpisów.
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2009-09-11, 23:08   

1janbo napisał/a:
Ziółek - proponuję konsultację prawną, jeśli uważasz moje rozważania za dywagacje... Kto przegrywa stawia flaszkę whiskacza... 8)


Pisząc o dywagacjach miałem na myśli różne wcześniejsze wypowiedzi w poprzednim temacie który wylądował w koszu.
Whiskacza mogę postawić i bez zakładu ;p

Tak poważnie to już sam nie wiem czy łamiemy przepisy w kolumnie czy nie. Dlatego warto by to ostatecznie napisać. Zresztą czy to ma znaczenie ? Na co dzień i tak łamiemy wiele razy przepisy, choć by wyprzedzając pasem awaryjnym :nie_wiem: ;>
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4809
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-09-11, 23:17   

darkside, nie wiem o czym mówisz.... evil

A co do kamizelek, polecam III Spotkanie Miłośników Drag(V) Stara... sami zobaczycie, co wykombinowali Wielkopolanie :D
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2009-09-11, 23:23   

darkside, Plama to by była gdybym coś wiedział ;p

Ale skoro tak to nawet lepiej. :hehe: Już się przygotowuję do następnego spotkania ... ;D
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4809
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-09-11, 23:27   

Ziółek, darkside, GADACIE nie na temat.

Będę zamiatał.
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
darkside 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 48
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 1717
Skąd: Gdańsk/Banino
Wysłany: 2009-09-11, 23:30   

janbo pisz co bedzie na III bo to chyba temat do tego stworzony.
Do czasu III spotkania moze bede smigal w kolumnie, wiec warto rozmawiac.
_________________

Morsy-Damian-klik
 
 
Wawrzek 



Rocznik: 2001
Dołączył: 24 Paź 2008
Posty: 298
Skąd: Nowy Targ
Wysłany: 2009-09-11, 23:41   

Nigdy nie słyszałem, żeby policja czepiała się motocyklistów jadących w kolumnie o coś takiego jeśli jadą zgodnie z przepisami...

A tak z ciekawości - mijasz policjanta-motocyklistę, pozdrawiasz czy nie? ;)
Ja osobiście pozdrawiam i jak do tej pory reakcja policjanta była zawsze pozytywna.
_________________
Where I lay my head is home
 
 
darkside 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 48
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 1717
Skąd: Gdańsk/Banino
Wysłany: 2009-09-11, 23:49   

Wawrzek napisał/a:
Nigdy nie słyszałem, żeby policja czepiała się motocyklistów jadących w kolumnie o coś takiego jeśli jadą zgodnie z przepisami...

A tak z ciekawości - mijasz policjanta-motocyklistę, pozdrawiasz czy nie? ;)
Ja osobiście pozdrawiam i jak do tej pory reakcja policjanta była zawsze pozytywna.


Co to znaczy z przepisami wedlug Ciebie ?
Tak jak janbo pisal kolumna 2km to juz nie sa przepisy, ale mozna to obejsc.

Blokowanie skrzyzowania i w dodatku na czerwonym swietle to chyba nie bedzie wedle przepisow. ;D
Jak sobie wyobrazasz, aby kolumna czekala na swiatlach ? Paranoja ! trzeba jechac i tyle.
Pytam bo warto ustalic pewne fakty gdyby nas kiedys pieski gryzly. ;D
_________________

Morsy-Damian-klik
 
 
zen 



Model: SYMPATYK
Wiek: 46
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 900
Skąd: Wielkopolanie/PNT
Wysłany: 2009-09-12, 00:23   

Co racja to racja, bo taką kolumnę prowadzić jest ciężko i każdy będzie miał inny pomysł co zrobić w danej sytuacji. Dlatego dobrze byłoby się dowiedzieć co na to oficjalne władze i jak doradzają jeździć.
 
 
bartek_p 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2009
Wiek: 43
Dołączył: 18 Maj 2009
Posty: 693
Skąd: Dębogóra
Wysłany: 2009-09-12, 00:46   

Doradzają jeździć zgodnie z przepisami, a przepisy mamy takie jakie mamy.
A z tego co JanekBo mówił zorganizowanie asysty Policji jest niewykonalne.
Z drugiej zaś strony nasza Polska Policja nie jest w cale taka głupia i jakby chcieli się czepiać to by się czapiali, a tak, jak nie ma hałasu i bałaganu to jakoś nam uchodzi na sucho.

Na zloty samochodowe też wiara jeździ po 100 czy 150 aut i zachowują się dokładnie tak jak my. I też jakoś im uchodzi na sucho. A kolumna 100 puszek jest znacznie dłuższa

Myśle, że to jest na zasadzie, oni se zaraz pojadą i będziemy mieli święty spokój.
_________________
Nie ma złej pogody, czasem tylko ubiór zły.
Dusza z nadzieją czekała piątku, a nerki i wątroba z trwogą - poniedziałku.
 
 
darkside 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 48
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 1717
Skąd: Gdańsk/Banino
Wysłany: 2009-09-12, 00:55   

No z tym halasem to bez jaj ;D wlasnie nas slychac, a jeszcze nie widac, juz na nie widac, a jeszcze nas slychac ;D ;D
_________________

Morsy-Damian-klik
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2009-09-12, 02:27   

bartek_p napisał/a:
...
Z drugiej zaś strony nasza Polska Policja nie jest w cale taka głupia i jakby chcieli się czepiać to by się czapiali,


Właśnie im mądrzejsza Policja (czytaj policjanci) tym większy spokój dla nas. Ja tam cieszę się że nasze smerfy nie są tacy jak np: Szwajcarzy (przekroczenie o 2 na godz i mandat) czy te przygłupy z US-ej (strzelą Ci w opony, i oby tylko, jak się nie położysz z nogami na bok ;d ). Nawet uważam że przy naszych da się żyć ... ;d
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4809
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-09-12, 10:47   

Dobrze prawicie.

Mój post ma na celu uświadomienie, że nie tak łatwo jest udowodnić Nam, że jedziemy w kolumnie. To jest praktycznie niewykonalne.

Babole są dwa - blokowanie skrzyżowania i przejazd na czerwonym świetle. Jakby na to nie spojrzeć - to wykroczenie, z którego trudno się wytłumaczyć.

Jeśli numery rejestracyjne blokującego, lub innego "pirata" zostaną zapisane - jest kicha. Pozostaje tłumaczenie typu "nie moja ręka"...
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
darkside 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 48
Dołączył: 27 Kwi 2009
Posty: 1717
Skąd: Gdańsk/Banino
Wysłany: 2009-09-12, 11:18   

Fakt jest jeden, ze blokowac trzeba. A mandat leci na wszystkich, tyle w temacie blokowania.
_________________

Morsy-Damian-klik
 
 
Kamyk 



Model: BĘDZIE
Dołączył: 21 Gru 2008
Posty: 504
Skąd: polska
Wysłany: 2009-09-12, 11:33   

Nigdzie w przepisach nie ma nic napisanego, że kolumna, nie może wyprzedzać kolumny. Więc jak nas Policja zatrzyma, żawsze, można się tłumaczyć, że byliśmy podczas manewru wyprzedzania ;)
 
 
eRKa 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 6
Skąd: elw
Wysłany: 2009-09-12, 11:33   

Mandat płaci nie tylko blokujący, ale również przejeżdżający plus punkty karne.
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-09-12, 18:08   

Cholera, Poznań jest na pewno monitorowany, jak zechcą to wyiskaja nas co do sztuki, a niespodzianki bedą w domu. Listonosz przyniesie. Dowiem się jak się zapatruje smerfecja drogowa w asystę takiej grupy przez wielką aglomerację. Mam znajomego szkieła w drogówce w Polkowicach. Może wywącha jak to zrobić. Może jest możliwość za darmochę
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4809
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-09-12, 23:12   

eRKa napisał/a:
Mandat płaci nie tylko blokujący, ale również przejeżdżający plus punkty karne.


Który przepis masz konkretnie na myśli?
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
eRKa 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 24 Sie 2009
Posty: 6
Skąd: elw
Wysłany: 2009-09-13, 09:38   

1janbo napisał/a:
eRKa napisał/a:
Mandat płaci nie tylko blokujący, ale również przejeżdżający plus punkty karne.


Który przepis masz konkretnie na myśli?

art. 86 § 1 ustawa Kodeks wykroczeń. Załącznik nr1 doRozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń Tabela B, Lp.240
Niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez:
3) kierującego pojazdem wjeżdżającego za
sygnalizator, kiedy jest to zabronione
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group