YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Jazda bez ważnego OC
Autor Wiadomość
Merlin 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 62
Dołączył: 17 Sie 2008
Posty: 3291
Skąd: JANKES - RACIBÓRZ
Wysłany: 2009-07-16, 21:54   

O kurna, nie wiedziałem, że z takiego powodu można zrobić tak obszerny temat. :poddajesie:
_________________
Maciek
MS (MaStodont) 1900


Lepiej milczeć i uchodzić za głupiego, niż się odezwać i rozwiać wątpliwości.

Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety.

"Trzeźwość jest do dupy" Ozzy Osbourne
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4809
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-08-30, 04:40   

Nie wiem czy wiecie, ale zgodnie z nowelizacją przepisów, za jazdę bez ważnego OC nie wolno odholować pojazdu na "zaprzyjaźniony" parking.
Dalej, jeśli już pojazd został usunięty z drogi, wydanie z parkingu nie można warunkować okazaniem aktualnej polisy.

Tyle zmiany. Dlaczego tak? Nie mam pojęcia - dla mnie to bez sensu. Wychodzi na to, że ustawodawcy nie zależy na eliminacji jeżdżących bomb finansowych. Bo jeśli uderzy mnie ktoś bez OC, może być jazda z dochodzeniem roszczeń... Nie wierzę, że Fundusz Gwarancyjny przejmie wszystkie zobowiązania. Okiii, pozostaje sprawa z powództwa cywilnego, ale jak dochodzić roszczeń od oszołoma w opelku za 800 PLN?

;/
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2009-08-30, 11:23   

1janbo napisał/a:
jak dochodzić roszczeń od oszołoma w opelku za 800 PLN?
;/

...który na dodatek ma 19 lat i nie pracuje... :poddajesie:
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
 
 
gregorklinski 


Rocznik: 1998
Dołączył: 23 Sie 2009
Posty: 19
Skąd: Legnica
Wysłany: 2009-08-30, 12:09   

1janbo napisał/a:
Nie wiem czy wiecie, ale zgodnie z nowelizacją przepisów, za jazdę bez ważnego OC nie wolno odholować pojazdu na "zaprzyjaźniony" parking.
Dalej, jeśli już pojazd został usunięty z drogi, wydanie z parkingu nie można warunkować okazaniem aktualnej polisy.

Tyle zmiany. Dlaczego tak? Nie mam pojęcia - dla mnie to bez sensu. Wychodzi na to, że ustawodawcy nie zależy na eliminacji jeżdżących bomb finansowych. Bo jeśli uderzy mnie ktoś bez OC, może być jazda z dochodzeniem roszczeń... Nie wierzę, że Fundusz Gwarancyjny przejmie wszystkie zobowiązania. Okiii, pozostaje sprawa z powództwa cywilnego, ale jak dochodzić roszczeń od oszołoma w opelku za 800 PLN?

;/


W tych nowych przepisach chodzi nie o to ,że auto bez OC ma nie być odcholowane tylko o to że jeśli nie masz polisy OC przy sobie . Jeśli okaże się że polise masz w domu to tylko mandat za brak dokumentów a jak okaże się że polisy brak to wtedy sąd i grzywna..
Chyba o to chodzi.. tak mi tłumaczyli..;)
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-08-30, 16:05   

koszerny napisał/a:
PUNIO napisał/a:
oc można chyba zapłacić też na tymczasowy dowód

z tego co wiem to można opłacić nawet na numer VIN
a jazda bez to mandat i nie jestem pewien ale nie taki mały jak napisał wiewiór


zdecydowanie większy. Policja oddaje sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego i ......... tutaj wiecej

[ Dodano: 2009-08-30, 16:08 ]
fazzi napisał/a:
nie siedze w prawie ale mandaty w wysokosci 50 zl to za jazde bez papierka ktory lezy w domu a jazda bez prawka (poniewaz go nie masz, liczy sie data wydania) oraz bez polisy to raczej duze koszty


Data wydania, żeby było śmieszniej pokrywa się z datą zdanego egzaminu, mimo, że dokument sie dopiero robi w Warszawie. Moja córka dostała z taką datą na B

[ Dodano: 2009-08-30, 16:12 ]
Rebelsoul napisał/a:
pan_wiewiorka napisał/a:
Nie masz OC a masz zarejestrowany motocykl? Kurwa, jakżeś to zrobił? Się nie da, podstawą wydania blachy jest aktualne OC.

Wiewiór gdzie takich bajek się naczytałeś? Wydział komunikacji tak obchodzi twoje OC, jak zeszłoroczny śnieg. Do wydania blach potrzebny jest przegląd techniczny, papier z US o opłaceniu podatku i inne pierdoły, ale na pewno nie Twoje OC czy nawet prawo jazdy.


Kompletna bzdura. Wiewiór ma całkowitą rację. Bez okazania ważnego OC nie wydadzą ci dowodu rejestracyjnego i już. A jak wydadzą, to po prostu na własne ryzyko urzędnik się podłoży i tyle. I dotyczy to nie twardego dowody tylko każdego. Właśnie prawnie i urzędowo przerejestrowałem moto na siebie. Pan urzędnik zażądał, a ja wpisałem we wniosku załączniki: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, Dowód osobisty (do wglądu)
OD do wglądu (pan zrobił ksero), umowa kupna-sprzedaży. US nie interesuje. Jest odwrotnie to Wydział komunikacji składa miesięczne raporty do US i oni sobie sprawdzają, kto zapłacił i złożył PCC-3 a kto nie
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2009-08-30, 19:15   

witek1965 napisał/a:
Bez okazania ważnego OC nie wydadzą ci dowodu rejestracyjnego i już. A jak wydadzą, to po prostu na własne ryzyko urzędnik się podłoży i tyle. I dotyczy to nie twardego dowody tylko każdego.

To wytłumacz mi, na jakiej podstawie wykupisz OC, jeśli nie będziesz miał Dowodu Rej.? Pani w ubezpieczalni poprosi o Dowód Rej. żeby wypisac polisę i co jej pokażesz? Z twardym może byc, że żądają OC, ale m.in. po to wydają czasowy aby móc dokonac tych formalności przed wydaniem stałego.
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-08-30, 19:40   

Już ci piszę:
1. pojazd zakupiony w kraju-sprzedający ma obowiązek przekazać OC wraz z pojazdem, dowodem etc. Po przerejestrowaniu Pan/pani z tow ubezpieczeniowego zrobi grubą kreskę i wpisze twoje nazwisko i nowy nr rej. Po upływie ważności wykupujesz OC i masz nową polisę
2. jak wyżej. OcC właśnie wyszło. Umowa kupna i wykupujesz polisę
2. Pojazd sprowadzony z za granicy-umowa, dowód rejestracyjny z danego kraju (bez nr rejestracyjnego, tylko nr VIN


A po za tym panią w okienku Wydziału Komunikacji ma to naprawdę głęboko w d..... skąd je weźmie potencjalny klient. Ona ma przepisy.

Przepisy
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2009-08-30, 20:35   

witek1965 napisał/a:
Już ci piszę:
1. pojazd zakupiony w kraju-sprzedający ma obowiązek przekazać OC wraz z pojazdem, dowodem etc. Po przerejestrowaniu Pan/pani z tow ubezpieczeniowego zrobi grubą kreskę i wpisze twoje nazwisko i nowy nr rej. Po upływie ważności wykupujesz OC i masz nową polisę
2. jak wyżej. OcC właśnie wyszło. Umowa kupna i wykupujesz polisę
2. Pojazd sprowadzony z za granicy-umowa, dowód rejestracyjny z danego kraju (bez nr rejestracyjnego, tylko nr VIN


A po za tym panią w okienku Wydziału Komunikacji ma to naprawdę głęboko w d..... skąd je weźmie potencjalny klient. Ona ma przepisy.

Przepisy

Witek, jeszcze raz... Jaki numer rejestracyjny ma byc wpisany w OC, skoro pojazd nie jest zarejestrowany na nowego właściciela??? Jeśli nie masz czasowego dowodu, nie wykupisz OC!
W momencie rejestracji otrzymujesz czasowy dowód rejestracyjny na 30 dni ze stałymi tablicami właśnie po to, aby dokonac niezbędnych formalności przed odebraniem stałego dowodu rejestracyjnego, w tym i ubezpieczenia OC.
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-08-30, 21:43   

No tak i nie. Jeżeli kupiłeś używane w Polsce to nie masz żadnego problemu ponieważ sprzedający przekazał ci OC i to OC jest ważne, Nie musisz wykupywać ponownie OC, ty je już nabyłeś z pojazdem ponieważ jest to OC pojazdu, a nie właściciela. Masz prawo zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe jak chcesz, wtedy wypowiadasz umowę ) warto to zrobić na 30 dni przed jej upływem, inaczej sama na ciebie przejdzie. Moja siostrzenica tak miała. Kupiła auto z polisą rzecz jasna, a że do końca umowy był miesiąc to wykupiła gdzie było najkorzystniej. Babka miała powiadomić PZU o tym fakcie ( wymówić umowę) ale zapomniała. PZU wysłało do poprzedniego właściciela kwity do zapłaty , a on im, że fura sprzedana tam i tam. To Oni Magdzie kwity do zapłaty i zrobił się cyrk.To weszło w życie już dość dawno i dziwię, się, że ludzie mają jeszcze z tym problemy. Poprzednio był właśnie kłopot, ponieważ kupowałeś pojazd na giełdzie dajmy na to i w dodatku w niedzielę i doopa zbita. Sprzedający nie oddawał OC bo srał w pory o zniżkę no i należał mu się zwrot po wyrejestrowaniu za okres do końca trwania polisy, teraz to gówno dostanie z towarzystwa, jedynie może negocjować od nabywcy. Co innego AC. Tej polisy ci dać nie ma obowiązku W razie jakiejkolwiek draki, to on i tak nie straci zniżki, ponieważ z datą sprzedaży jego odpowiedzialność się zakończyła, a przeszła na Ciebie. Ja do tej pory nie przepisałem polisy na nowy nr i swoje dane, pojutrze to załatwię. Faktem jest, że powinno się jak najszybciej przepisać polisę na siebie, ponieważ mogą być niezgodności w zniżkach. Liczy się VIN pojazdu i polisy, a są przecież takie same. Z tymczasowym dowodem zasuwasz do Towarzystwa Ubezpieczeniowego, pokazujesz dowód, a oni przekreślają w polisie OC dane poprzedniego właściciela i wpisują Twoje. Ot tak po prostu. A te 30 dni, to nie są dla Ciebie, tylko dla urzędu, żeby mogli sprawdzić, czy nie kupiłeś kradzionej fury.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2009-08-30, 21:56   

Witek, ale po przekreśleniu danych poprzednika CO WPISUJĄ TWOJE jeśli nie posiadasz SWOICH NUMERÓW? Samo imię i nazwisko nie wystarczy, w polisie MUSI byc wpisany numer rej pojazdu a nie możesz ubezpieczac się wg numerów jakie otrzymałeś od sprzedającego wraz z pojazdem, ponieważ te tablice i dowód oddajesz w Wydziale Komunikacji w momencie złożenia dokumentów o zarejestrowanie "na siebie" i otrzymujesz nowe. W OC MUSI BYC WPISANY AKTUALNY NUMER REJESTRACYJNY. Idąc Twoim tokiem rozumowania, podpisujesz polisę OC na numery sprzedającego, później po otrzymaniu swoich, ponownie idziesz przepisac polisę na nowe numery??? Miałem kilka pojazdów ale takich myków nie przerabiałem jeszcze nigdy.
PS. OC sprzedającego ważne jest do 30 dni od daty podpisania umowy kupna-sprzedaży i wcale nie musisz chodzic do ubezpieczyciela w celu przepisywania danych. To przechodzi na nowego właściciela "automatycznie" w momencie kupna. Po 30 dniach OC poprzedniego właściciela traci ważnośc i MUSISZ miec już swoje.
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-08-30, 21:59   

O rany shipp brachu, przecież dostaniesz tymczasowy dowód, w nim będzie już wpisany stały nr rejestracyjny jaki ci nadali, walisz z tym do ubezpieczalni i po temacie. (wejdź na GG 1345764)

Jeszcze raz po kolei.
1. Kupujesz pojazd wraz z polisą(obowiązek)
2. zasuwasz do wydziału komunikacji
3. Przedstawiasz wszystkie dokumenty, w tym OC poprzedniego właściciela ono jest ważne
4. zasuwasz do ubezpieczalni przepisać dane. Polisa poprzedniego właściciela traci ważność i zaczyna obowiązywać na Ciebie do końca ważności jaka jest wpisana na polisie. Oczywiście w razie rozbieżności w zniżkach dopłacasz.
Przykład. Jeżeli polisa opiewa na jeszcze 8 miesięcy to po przepisaniu danych i zgodności zniżek masz ja przez 8 miesięcy ważną, a nie 30 dni.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
Ostatnio zmieniony przez witek1965 2009-08-30, 22:05, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2009-08-30, 22:04   

witek1965 napisał/a:
I dotyczy to nie twardego dowody tylko każdego.

Witek, wiem o czym piszesz. Nawiązuję tylko do tego co napisałeś powyżej bo nie zgadzam się z tym twierdzeniem do końca ;D
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-08-30, 22:08   

No znaczy się tymczasowego też. Nie dostaniesz tymczasówki jeżeli nie okażesz OC. A w tamtym zdaniu zjadłem "tylko:
Powinno być napisane I dotyczy to nie tylko twardego dowodu tylko każdego, tymczasowego również.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2009-08-30, 22:15   

witek1965 napisał/a:
No znaczy się tymczasowego też. Nie dostaniesz tymczasówki jeżeli nie okażesz OC. A w tamtym zdaniu zjadłem "tylko:
Powinno być napisane I dotyczy to nie tylko twardego dowodu tylko każdego, tymczasowego również.

I tu właśnie się mylisz. Tymczasowy otrzymasz bez problemu bez OC bo bez niego nie można wykupic OC.
Przecież powstaje w tym momencie pętla głupiego: nie dostaniesz dowodu bo nie masz OC - nie dostaniesz OC bo nie masz dowodu. I tak można w kółko.
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-08-30, 22:34   

No właśnie, że nieprawda. Shipp, byłem w urzędzie tydzień temu. Do wglądu przedstawiłem OC jakie posiadałem, czyli sprzedającego ( a tak na marginesie tow. ubezp. wypisze ci bez dowodu również, zostawi puste miejsce, które wypełni jak wrócisz z dowodem-na 100%) i to wszystko., dostałe tablice i dowód tymczasowy. Z tym pójdę jutro do ajenta PZU i napiszę co i jak dalej się potoczyło. Jestem pewien, że nie wypisze nowej polisy, tylko przepisze dane.W Polkowicach sa wyjątkowo skrupulatni (czytaj poj.....ni)i zaraz jak ja wypisywałem formularz, to w drugim okienku facio poszedł z kwitkiem, bo on nie wiedział i nie wziął OC od sprzedawcy. To Pan mu na to, że nie ma problemu, proszę wziąźć umowę, za rogiem jest PZU, proszę ubezpieczyć i wrócić.

A odnośnie tego, że nie otrzymasz ubezpieczenia bez dowodu to też nieprawda. Przecież to właśnie już dawno, przed wejściem obowiązku przekazania OC były takie własnie jaja. Kupowało się OC na dane z umowy, a nr rej, wpisywało się ten, który był, a potem przepisywało na właściwy. Inaczej jak pojechać autem kupionym w dajmy na to w Bielsku Białej, jak nie masz OC? Laweta. Po za tym podałem przecież ci link do przepisów, tylko nie chciało ci się przeczytać.




W przypadku przerejestrowania pojazdu:

* wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (formularz wniosku można pobrać tutaj, ze strony internetowej lub w siedzibie urzędu),
* dowód osobisty — w przypadku osób fizycznych oraz zaświadczenie o dokonaniu wpisu do ewidencji działalności gospodarczej — w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą,
* aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego (KRS), zaświadczenie o nr. REGON oraz pełnomocnictwo dla osoby dokonującej rejestracji pojazdu — w przypadku podmiotów zarejestrowanych w KRS,
* dokument własności pojazdu (np. umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, faktura VAT, prawomocne orzeczenie sądu rozstrzygające o prawie własności),
* karta pojazdu, jeżeli była wydana,
* tablice rejestracyjne***,
* dotychczasowy dowód rejestracyjny***,
* zaświadczenie o pozytywnym wyniku aktualnego badania technicznego pojazdu określające termin następnego badania — jeżeli badanie stanu technicznego pojazdu jest wymagane,
* dokument potwierdzający zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego OC lub dowód opłacenia składki za to ubezpieczenie (dopuszcza się przedstawienie dokumentu wystawionego na dotychczasowego właściciela pojazdu),
* dowód uiszczenia wymaganych opłat, których wysokość jest zależna od rodzaju wydawanych druków oraz rodzaju tablic rejestracyjnych (patrz: Opłaty),
* dowód osobisty pełnomocnika i pisemne upoważnienie — w przypadku działania przez osobę upoważnioną przez właściciela pojazdu,
* dowód uiszczenia opłaty skarbowej, jeżeli złożono dokument stwierdzający udzielenie pełnomocnictwa.




[ Dodano: 2009-08-31, 11:22 ]
Jestem po wizycie w PZU. Pomyliłem się troszeczkę. Pani polisy poprzedniego właściciela nie kreśliła, tylko wypisała dodatkową kartkę z moimi danymi i dopięła zszywaczem to tamtej, zapraszając w lutym do siebie na przedłużenie umowy. Potrzebna była umowa kupno-sprzedaż podbita przez Wydział komunikacji (inaczej lipa), ale uprzedzono mnie o tym i zabrałem wszystko.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
PIOTRUŚ 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2008
Wiek: 38
Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 210
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-09-15, 14:37   

fundusz gwarancyjny i tak cię dopadnie :( dostałeś dowód i masz obowiązek wykupić polisę oc w tym samym dniu ...kara na szczęście nie taka ogromna max 390 pln roll

Polisę oc można wykupić na podstawie umowy kupna sprzedaży i dowodu rejestracyjnego zbywcy pojazdu . Aha wniosek do funduszu wysyłają podobno wydziały komunikacji:(
_________________
Suzuki GSF 650 SA
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-09-15, 21:13   

A skąd niby wydział komunikacji ma wiedzieć, że nie masz wykupionego OC? Zatrudniają wróżki
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Etek 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2011
Wiek: 47
Dołączył: 24 Cze 2009
Posty: 509
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2009-09-15, 21:24   

to podobnie jak w przypadku płacenia podatku przy zakupie samochodu/motocykla - komunikacja informuje skarbówkę, ale o ubezpieczeniu nie wiem... (a co jak chcę sobie kupić motocykl i postawić w salonie przy kominku?).
_________________

 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2009-09-15, 21:40   

Tak jak mówisz. Wydział komunikacji informuje US. Są to zestawienia miesięczne.

Co do OC to reguluje to ustawa z 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. Nr 124, poz.1152) . Dla nas najważniejszy jest Rozdział 2


Rozdział 2

Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Art. 23. 1. Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu.
2. Przepisy dotyczące obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych stosuje się także do posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją, jak również do posiadacza lub kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą, niedopuszczonym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Art. 24. 1. Członkowie sił zbrojnych państw obcych oraz ich personel cywilny, będący posiadaczami pojazdów mechanicznych sił zbrojnych tych państw i przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ramach umów międzynarodowych ratyfikowanych w trybie art. 89 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, nie są obowiązani do zawarcia umowy ubezpieczenia obowiązkowego, o którym mowa w art. 4 pkt 1.
2. Poszkodowany z tytułu szkód wyrządzonych przez podmioty, o których mowa w ust. 1, może dochodzić roszczeń bezpośrednio od komisji do rozpatrywania roszczeń.

Art. 25. 1. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zdarzenia powstałe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
2. Ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje, na zasadzie wzajemności, również zdarzenia powstałe na terytoriach państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Jednolitego Porozumienia między Biurami Narodowymi - Regulaminu Wewnętrznego.

Art. 26. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zawiera się na okres 12 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 27.

Art. 27. 1. Umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych na czas krótszy niż 12 miesięcy, zwaną dalej "umową ubezpieczenia krótkoterminowego", można zawrzeć, jeżeli pojazd mechaniczny jest:
1) zarejestrowany na stałe, w przypadkach określonych w ust. 2;
2) zarejestrowany czasowo;
3) zarejestrowany za granicą;
4) pojazdem wolnobieżnym określonym w art. 2 pkt 10 lit. b;
5) pojazdem historycznym.
2. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego na czas nie krótszy niż 30 dni, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych na stałe, może zawrzeć podmiot prowadzący działalność gospodarczą polegającą na pośredniczeniu w kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych w zakresie pojazdów przeznaczonych do kupna lub sprzedaży lub polegającą na kupnie i sprzedaży pojazdów mechanicznych.
3. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych czasowo, zawiera się na czas nie krótszy niż okres tej rejestracji, określony w decyzji starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania właściciela pojazdu mechanicznego, nie krótszy jednak niż 30 dni.
4. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów wolnobieżnych określonych w art. 2 pkt 10 lit. b, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 3 miesiące.
5. Umowę ubezpieczenia krótkoterminowego, w odniesieniu do pojazdów historycznych, można zawrzeć na czas nie krótszy niż 30 dni.
6. Umowę ubezpieczenia granicznego, w odniesieniu do pojazdów mechanicznych zarejestrowanych za granicą, w przypadku określonym w art. 29 ust. 1 pkt 3 zawiera się na okres 30 dni.

Art. 28. 1. Jeżeli posiadacz pojazdu mechanicznego nie później niż na jeden dzień przed upływem okresu 12 miesięcy, na który umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych została zawarta, nie powiadomi na piśmie zakładu ubezpieczeń o jej wypowiedzeniu, uważa się, że została zawarta następna umowa na kolejne 12 miesięcy, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zawarcie następnej umowy nie następuje, pomimo braku powiadomienia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli:
1) nie została opłacona w całości określona w umowie składka za mijający okres 12 miesięcy lub w przypadku cofnięcia zakładowi ubezpieczeń zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej w zakresie obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych albo
2) w przypadku ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, ogłoszenia lub zarządzenia likwidacji zakładu ubezpieczeń albo oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego, w przypadku, o którym mowa w art. 98 ust. 2.
3. W przypadkach, o których mowa w ust. 2, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń kończy się z upływem okresu 12 miesięcy, z uwzględnieniem art. 33.

Art. 29. 1. Posiadacz pojazdu jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych:
1) najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, z wyjątkiem pojazdów historycznych;
2) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz pojazdów historycznych;
3) przed przekroczeniem granicy, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym wprowadzanym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie posiada ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych;
4) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. a, które nie zostały zarejestrowane;
5) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów, o których mowa w art. 2 pkt 10 lit. b, oraz pojazdów historycznych, które nie zostały dopuszczone do ruchu;
6) przed wprowadzeniem do ruchu pojazdów zarejestrowanych za granicą, niedopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
7) najpóźniej w dniu ustania odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń w przypadku określonym w art. 28 ust. 3;
8) najpóźniej w dniu rozwiązania się dotychczasowej umowy w przypadkach określonych w art. 31 ust. 1 i 4.
2. Jeżeli umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest zawierana przed rejestracją pojazdu, o którym mowa w art. 2 pkt 10 lit. a, posiadacz pojazdu mechanicznego, na żądanie zakładu ubezpieczeń, jest obowiązany przedstawić zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego tego pojazdu lub wyciąg ze świadectwa homologacji albo odpis decyzji zwalniającej z konieczności uzyskania homologacji na dany pojazd mechaniczny.
3. Jeżeli w przypadku, o którym mowa w ust. 2, pojazd mechaniczny, w terminie 30 dni od dnia zawarcia umowy, nie został zarejestrowany, każda ze stron może odstąpić od umowy, powiadamiając o tym na piśmie drugą stronę umowy.


Art. 30. 1. Z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych zakład ubezpieczeń uiszcza opłatę ewidencyjną w wysokości równowartości w złotych 1,0 euro ustalanej przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu zawarcia umowy.
2. Opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi przychód środka specjalnego utworzonego na podstawie odrębnych przepisów, będącego w dyspozycji ministra właściwego do spraw administracji publicznej.

Art. 31. 1. W razie zbycia pojazdu mechanicznego, którego posiadacz zawarł umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, na nabywcę pojazdu przechodzą prawa i obowiązki zbywcy wynikające z tej umowy. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że nabywca wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia nabycia pojazdu mechanicznego. W przypadku wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni następujących po dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
2. W razie niewypowiedzenia przez nabywcę pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie określonym w ust. 1, zakład ubezpieczeń dokonuje ponownej kalkulacji należnej składki z tytułu udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, poczynając od dnia zbycia pojazdu, z uwzględnieniem zniżek przysługujących nabywcy oraz zwyżek go obciążających, w ramach obowiązującej taryfy składek.
3. W razie nabycia pojazdu mechanicznego zarejestrowanego, którego zbywca wbrew obowiązkowi nie zawarł umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nabywca jest obowiązany zawrzeć umowę ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w dniu nabycia pojazdu mechanicznego.
4. W razie zawarcia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przez posiadacza pojazdu mechanicznego niebędącego właścicielem tego pojazdu, prawa i obowiązki tego posiadacza, wynikające z zawartej umowy ubezpieczenia, przechodzą na właściciela pojazdu mechanicznego z chwilą, gdy posiadacz utracił posiadanie tego pojazdu na rzecz właściciela. Umowa ubezpieczenia ulega rozwiązaniu z upływem okresu, na który została zawarta, chyba że właściciel pojazdu mechanicznego wypowie ją przed upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu na rzecz właściciela. W razie wypowiedzenia umowy, rozwiązuje się ona z upływem 30 dni od dnia przejścia posiadania pojazdu mechanicznego na rzecz właściciela.
5. W razie niewypowiedzenia przez właściciela pojazdu umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w terminie, o którym mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio ust. 2.
6. W razie wypowiedzenia umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych w przypadkach, o których mowa w ust. 1 i 4, posiadacz pojazdu mechanicznego wypowiadający umowę jest obowiązany do zawarcia nowej umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych najpóźniej w ostatnim dniu przed rozwiązaniem się umowy wypowiedzianej.

Art. 32. 1. Zbywca pojazdu mechanicznego jest obowiązany do przekazania nabywcy dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych oraz do powiadomienia zakładu ubezpieczeń, w terminie 30 dni od dnia zbycia pojazdu mechanicznego, o fakcie zbycia tego pojazdu i o danych osobowych nabywcy.
2. Skutki wyrządzenia szkody po dniu zbycia pojazdu mechanicznego nie obciążają zbywcy tego pojazdu.
3. Zbywca pojazdu mechanicznego ponosi wraz z nabywcą odpowiedzialność solidarną wobec zakładu ubezpieczeń za zapłatę składki ubezpieczeniowej należnej zakładowi ubezpieczeń za okres do dnia powiadomienia zakładu ubezpieczeń o okolicznościach, o których mowa w ust. 1.
4. Przepisy ust. 1 i 3 stosuje się do posiadacza pojazdu mechanicznego, o którym mowa w art. 31 ust. 4.

Art. 33. Umowa ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych ulega rozwiązaniu:
1) z upływem okresu, na który została zawarta;
2) z chwilą wyrejestrowania pojazdu mechanicznego;
3) z dniem odstąpienia od umowy w przypadku określonym w art. 29 ust. 3;
4) w przypadkach określonych w art. 31 ust. 1 i 4;
5) z chwilą udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza, z uwzględnieniem art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym;
6) z upływem 3 miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości zakładu ubezpieczeń, z uwzględnieniem art. 474 i art. 476 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. Nr 60, poz. 535).

Art. 34. 1. Z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych przysługuje odszkodowanie, jeżeli posiadacz lub kierujący pojazdem mechanicznym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z ruchem tego pojazdu szkodę, której następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia.
2. Za szkodę powstałą w związku z ruchem pojazdu mechanicznego uważa się również szkodę powstałą:
1) przy wsiadaniu do pojazdu mechanicznego i wysiadaniu z niego;
2) bezpośrednio przy załadowaniu i rozładowaniu pojazdu mechanicznego;
3) podczas zatrzymania, postoju lub garażowania.

Art. 35. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Art. 36. 1. Odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, najwyżej jednak do ustalonej w umowie ubezpieczenia sumy gwarancyjnej. Suma gwarancyjna nie może być niższa niż równowartość w złotych:
1) w przypadku szkód na osobie - 350.000 euro na każdego poszkodowanego,
2) w przypadku szkód w mieniu - 200.000 euro w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte ubezpieczeniem bez względu na liczbę poszkodowanych
- ustalana przy zastosowaniu kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski obowiązującego w dniu wyrządzenia szkody.
2. Za szkody spowodowane w państwach, o których mowa w art. 25 ust. 2, zakład ubezpieczeń odpowiada do wysokości sumy gwarancyjnej określonej przepisami tego państwa, nie niższej jednak niż suma określona w ust. 1.

Art. 37. 1. Jeżeli szkoda zostaje wyrządzona ruchem zespołu pojazdów mechanicznych, ubezpieczeniem OC posiadacza pojazdu mechanicznego ciągnącego jest objęta szkoda spowodowana przyczepą, która:
1) jest złączona z pojazdem silnikowym albo
2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i jeszcze się toczyła.
2. Ubezpieczeniem OC posiadacza przyczepy są objęte szkody spowodowane przyczepą, która:
1) nie jest złączona z pojazdem silnikowym ciągnącym albo
2) odłączyła się od pojazdu silnikowego ciągnącego i przestała się już toczyć.
3. Przepis ust. 1 stosuje się również w razie złączenia pojazdów mechanicznych w celu holowania.

Art. 38. Zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody:
1) polegające na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzone przez kierującego posiadaczowi pojazdu mechanicznego; dotyczy to również sytuacji, w której posiadacz pojazdu mechanicznego, którym szkoda została wyrządzona, jest posiadaczem lub współposiadaczem pojazdu mechanicznego, w którym szkoda została wyrządzona;
2) wynikłe w przewożonych za opłatą ładunkach, przesyłkach lub bagażu, chyba że odpowiedzialność za powstałą szkodę ponosi posiadacz innego pojazdu mechanicznego niż pojazd przewożący te przedmioty;
3) polegające na utracie gotówki, biżuterii, papierów wartościowych, wszelkiego rodzaju dokumentów oraz zbiorów filatelistycznych, numizmatycznych i podobnych;
4) polegające na zanieczyszczeniu lub skażeniu środowiska.

Art. 39. 1. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Jeżeli w umowie ubezpieczenia zakład ubezpieczeń wskazał późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy.
3. Termin rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń inny niż określony w ust. 1 i 2 można określić w umowie ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wtedy, gdy umowę zawiera się:
1) na okres krótszy niż 12 miesięcy w przypadkach określonych w art. 27 ust. 1;
2) przed zarejestrowaniem pojazdu mechanicznego, o którym mowa art. 2 pkt 10 lit. a, oraz pojazdu historycznego;
3) na okres kolejnych 12 miesięcy przed rozpoczęciem tego okresu.

Art. 40. Odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń, wynikająca z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, ustaje z chwilą rozwiązania umowy w przypadkach określonych w art. 33.

Art. 41. 1. Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia przysługuje, z zastrzeżeniem ust. 2, w przypadku:
1) wyrejestrowania pojazdu mechanicznego lub udokumentowania trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu mechanicznego w okolicznościach niepowodujących zmiany posiadacza, z uwzględnieniem art. 79 ust. 1 pkt 5 ustawy - Prawo o ruchu drogowym;
2) odstąpienia od umowy w przypadku określonym w art. 29 ust. 3;
3) rozwiązania się umowy w przypadku określonym w art. 31 ust. 1;
4) utraty posiadania pojazdu mechanicznego przez posiadacza, o którym mowa w art. 31 ust. 4.
2. Zwrot składki, o którym mowa w ust. 1, nie przysługuje, jeżeli szkoda, za którą zakład ubezpieczeń wypłacił lub jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, nastąpiła w okresie poprzedzającym rozwiązanie umowy w przypadkach określonych w art. 33 pkt 2-5.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się w stosunku do zbywcy pojazdu mechanicznego, jeżeli szkoda została wyrządzona po dniu zbycia tego pojazdu.
4. Zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia w przypadkach określonych w art. 31 ust. 1 i 4 następuje po przedstawieniu kopii lub odpisu dokumentu ubezpieczenia zbywcy pojazdu mechanicznego lub ubezpieczonego, o którym mowa w art. 31 ust. 4.

Art. 42. 1. Zwrot składki, o którym mowa w art. 41 ust. 1, przysługuje za każdy pełny miesiąc niewykorzystanego okresu ubezpieczenia.
2. W przypadku umowy ubezpieczenia zawartej na okres 12 miesięcy, wysokość miesięcznej składki podlegającej zwrotowi stanowi 1/12 składki należnej za dwunastomiesięczny okres ubezpieczenia.

Art. 43. Zakładowi ubezpieczeń przysługuje prawo dochodzenia od kierującego pojazdem mechanicznym zwrotu wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych odszkodowania, jeżeli kierujący:
1) wyrządził szkodę umyślnie lub w stanie po użyciu alkoholu albo pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii;
2) wszedł w posiadanie pojazdu wskutek popełnienia przestępstwa;
3) nie posiadał wymaganych uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym, z wyjątkiem przypadków, gdy chodziło o ratowanie życia ludzkiego lub mienia albo o pościg za osobą podjęty bezpośrednio po popełnieniu przez nią przestępstwa;
4) zbiegł z miejsca zdarzenia.


Z artykułu 29 wynika, że jak kupisz sobie i postawisz do salonu przed kominkiem, to nie musisz opłacać OC. Pytanie tylko co mówi ustawa o rejestracji pojazdów, bo na dzień dzisiejszy pojazd zarejestrowany już raz, nie może być wyrejestrowany, jedynie po zezłomowaniu, sprzedaniu, lub kradzieży. Nie ma mozliwości wyrejestrowania czasowego jak bywało to kiedyś.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
zen 



Model: SYMPATYK
Wiek: 46
Dołączył: 11 Gru 2008
Posty: 900
Skąd: Wielkopolanie/PNT
Wysłany: 2009-09-15, 22:28   

No i witek wygral konkurs na najdłuższy post. W nagrodę będzie pisał artykuły na nowo powstający portal o V/Dstar ;)

P.S. Sorry za off top, nie mogłem się powstrzymać
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group