YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
wczoraj podczas omijania korka
Autor Wiadomość
MEKU 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 27 Wrz 2012
Posty: 23
Skąd: Ząbkowice Śląskie
Wysłany: 2013-06-23, 10:26   wczoraj podczas omijania korka

droga oznaczona pierwszeństwem przejazdu, korek do ronda, żadnych znaków na jezdni. Omijałem korek, z bocznej osiedlowej drogi podporządkowanej wyjechał gość autem z prawej strony (pomiędzy stojącymi autami) na które nadział się kolega jadący paredziesiąt metrów za mną. Policja orzekła winę motocyklisty podpierając to zapisem o zakazie wyprzedzania na skrzyżowaniach. Kolega przytulił mandat i winę. Dyskutowałem z policjantami wskazując na to, że gość autem włączał się do ruchu i powinien upewnić się czy może wyjechać nawet jeśli auta stały. Niestety bez zrozumienia. Ponieważ kolega podzielał zdanie policjantów (nie drogówka lecz prewencja) odpuściłem ale nurtuje mnie czy słusznie została orzeczona wina motocyklisty. Ma ktoś doświadczenie w podobnym zdarzeniu?

na zdjęciu widoczna jest droga, auto wyjechało z prawej strony z drogi oznaczonej jako ślepa

P62200931.JPG
Plik ściągnięto 73 raz(y) 438.9 KB

Ostatnio zmieniony przez MEKU 2013-06-23, 11:01, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
artek 



Model: SYMPATYK
Wiek: 54
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 4437
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2013-06-23, 10:34   

... jesli są wątpliwo,ści należy odmówić przyjęcia mandatu i zdac się na rozstrzygnięcie sądu, co do reszty za mało danych podajesz, brak m.in. odległości od skrzyżowania i informacji dot. oznakowania poziomego ...
 
 
wemar 


Model: RS1700
Rocznik: 2006
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 1133
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2013-06-23, 10:51   

Jeśli nie było to skrzyżowanie o ruchu kierowanym lub wielopasmowe, to niestety, wina leży po stronie motocyklisty.
 
 
Dzarko 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 49
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 642
Skąd: WA-rszawa
Wysłany: 2013-06-23, 10:52   

Jeśli samochody stały, to nie było wyprzedzanie tylko omijanie. Brak zapisu w kodeksie o zakazie omijania na skrzyżowaniach.
_________________

 
 
Demolka 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2003
Wiek: 77
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 3747
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2013-06-23, 10:57   

Istotne okoliczności:
- pojazdy stojące w korku, a więc z przyczyn wymuszonych ruchem są nadal pojazdami w ruchu,
- uliczka osiedlowa jeśli prywatna np. s-ni mieszkaniowej to było włączanie się do ruchu jeśli jednak była drogą publiczną to nie można mówić o włączaniu się do ruchu,
- skoro auto wjechało na drogę z pierwszeństwem bez względu czy włączając się czy też będąc w ruchu to i tak znaczy, że w korku był ktoś uprzejmy i je wpuścił czym nie wykazał się Twój koleś,
- prócz praw należy mieć i obowiązki, a przede wszystkiem wyobraźnię i życzliwość, cmenrarze pełne są tych co mieli pierwszeństwo,
- w sądzie byłoby wiele tego typu pytań ;/
_________________
Wszyscy kiedyś przestaną pić,
ale tylko niektórym uda się to jeszcze za życia ;)
 
 
artek 



Model: SYMPATYK
Wiek: 54
Dołączył: 08 Paź 2011
Posty: 4437
Skąd: Jarosław
Wysłany: 2013-06-23, 10:59   

... przyjęcie mandatu = przyznanie do winy ...
 
 
Dzarko 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 49
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 642
Skąd: WA-rszawa
Wysłany: 2013-06-23, 11:06   

27) omijanie — przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;

Nie ma mowy o tym, czy zatrzymanie jest wymuszone ruchem, wypadkiem czy rozmową przez komórkę
_________________

 
 
Demolka 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2003
Wiek: 77
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 3747
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2013-06-23, 11:09   

Dzarko napisał/a:
Jeśli samochody stały, to nie było wyprzedzanie tylko omijanie. Brak zapisu w kodeksie o zakazie omijania na skrzyżowaniach.

Zatrzymanie z przyczyn organizacji ruchu nie jest postojem, a więc o żadnym omijaniu nie ma tu mowy. Te samochody wg prawa nadał były w ruchu.
Nie czytaj tylko tego co wygodne. Prócz "omijania" jest też przepis "postój" i "zatrzymanie".
_________________
Wszyscy kiedyś przestaną pić,
ale tylko niektórym uda się to jeszcze za życia ;)
Ostatnio zmieniony przez Demolka 2013-06-23, 11:11, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Dzarko 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 49
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 642
Skąd: WA-rszawa
Wysłany: 2013-06-23, 11:11   

Omija się nie tylko pojazdy na postoju. Można omijać pojazd sygnalizujący skręt, nawet jest o tym w kodeksie.
_________________

Ostatnio zmieniony przez Dzarko 2013-06-23, 11:13, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MEKU 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 27 Wrz 2012
Posty: 23
Skąd: Ząbkowice Śląskie
Wysłany: 2013-06-23, 11:12   

artek napisał/a:
... przyjęcie mandatu = przyznanie do winy ...


przeczytaj jeszcze raz co napisałem wyżej. Pytam o to czy ktoś ma doświadczenie w tym temacie bo uważam, że wina była po stronie kierowcy samochodu natomiast kolega, który uczestniczył w zdarzeniu przyjął winę na klatę. Z tym nie dyskutuję bo to jego sprawa, niemniej jestem ciekaw czy słusznie. Gdybym był na jego miejscu nie przyjąłbym mandatu bo nie zgadzam się z orzeczeniem winy. Być może jednak jestem w błędzie więc chciałbym rozwiać swoje wątpliwości.
 
 
Dzarko 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 49
Dołączył: 08 Cze 2012
Posty: 642
Skąd: WA-rszawa
Wysłany: 2013-06-23, 11:14   

Wina pewnie byłaby po obu stronach, ale inną winą jest niezachowanie odpowiedniego odstępu od pojazdów nieporuszających się a inną wyprzedzanie w miejscu niedozwolonym.
_________________

 
 
Demolka 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2003
Wiek: 77
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 3747
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2013-06-23, 11:18   

Moim zdaniem przyjął słusznie, przetrawi, przemyśli, wspomni tych przekonanych o swej słuszności na cmentarzach i takiej sytuacji jak opisana na pewno w przyszłości uniknie.
W sądzie niestety znajomość prawa eksponowana tu na forum przez ludzi jeżdżących rok czy nawet mniej nie wystarczyłaby.
Z mojej strony amen :|
_________________
Wszyscy kiedyś przestaną pić,
ale tylko niektórym uda się to jeszcze za życia ;)
 
 
MEKU 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 27 Wrz 2012
Posty: 23
Skąd: Ząbkowice Śląskie
Wysłany: 2013-06-23, 11:29   

Demolka napisał/a:
Istotne okoliczności:

- skoro auto wjechało na drogę z pierwszeństwem bez względu czy włączając się czy też będąc w ruchu to i tak znaczy, że w korku był ktoś uprzejmy i je wpuścił czym nie wykazał się Twój koleś,
- prócz praw należy mieć i obowiązki, a przede wszystkiem wyobraźnię i życzliwość, cmenrarze pełne są tych co mieli pierwszeństwo,
/


Demolka, nie chodzi mi o oceny moralne zdarzenia, do każdego można dopisać wiele morałów. Nie chodzi też o to czy mój kolega był uprzejmy czy nie, auto pojawiło się nagle wyjeżdżając pomiędzy innymi, było awaryjne hamowanie i położenie motocykla. Niewątpliwie gdyby jechał wolniej to miałby większe szanse na uniknięcie wypadku.
Interesuje mnie czy wyjeżdżający z drogi podporządkowanej był sprawcą wypadku, czy motocyklista jadący obok stojących pojazdów który nadział się na ten pojazd
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2013-06-23, 11:34   

To, że droga z której wjechał pojazd jest ślepa nie ma żadnego znaczenia, więc po co to podkreślać ? Ślepa droga, to taka, która po prostu się kończy i nie ma możliwości wyjechania z niej bez konieczności zawrócenia.
MEKU napisał/a:
Policja orzekła winę motocyklisty podpierając to zapisem o zakazie wyprzedzania na skrzyżowaniach.
jeżeli wyprzedzał pojazdy w korku w obrębie skrzyżowania, to nie ma o czym dyskutować.
Ponadto opisałeś samo zdarzenie bardzo pobieżnie. Pojazd wyjechał z podporządkowanej i.....chciał skręcić w prawo ? czy w lewo . W jakiej pozycji był samochód w chwil jak Twój kolega w niego uderzył. Patrząc na to zdjęcie jechaliście prawym pasem w kierunku tego skrzyżowania ? Czy kolizja nastąpiła w obrębie samego skrzyżowania ?
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Demolka 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2003
Wiek: 77
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 3747
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2013-06-23, 11:35   

MEKU napisał/a:
Interesuje mnie czy wyjeżdżający z drogi podporządkowanej był sprawcą wypadku, czy motocyklista jadący obok stojących pojazdów który nadział się na ten pojazd

Miałem już nie pisać, ale skoro wywołujesz mnie imiennie...
Ja pisałem nie o morałach lecz przepisach i zachowaniu na drodze. Dlatego skomentowałem, że lepiej było przyjąć mandat, bo rozbieżności w interpretacji przepisów (przykład ten temat) dyskwalifikują w sądzie.
_________________
Wszyscy kiedyś przestaną pić,
ale tylko niektórym uda się to jeszcze za życia ;)
Ostatnio zmieniony przez Demolka 2013-06-23, 11:43, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MEKU 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 27 Wrz 2012
Posty: 23
Skąd: Ząbkowice Śląskie
Wysłany: 2013-06-23, 11:43   

Demolka napisał/a:
raz piszesz, że włączał się do ruchu, teraz piszesz, że wjechał z podporządkowanej


ok, być może za duże skróty myślowe. Gość wjechał z prawej strony skręcając w lewo - chciał wjechać w kierunku przeciwnym do naszego. Wjechał z drogi osiedlowej (ślepa, dojazd do parkingów pod blokami) więc w moim rozumowaniu włączał się do ruchu, droga którą jechaliśmy oznaczona jest widocznym na zdjęciu znakiem "droga z pierwszeństwem przejazdu" więc jego była podporządkowana
 
 
Demolka 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2003
Wiek: 77
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 3747
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2013-06-23, 11:44   

W sądzie byłoby to bardzo ważne - do sądu trzeba mieć pewność.
Kończąc - moje motto: Jedź tak jak by wszyscy wokoło chcieli cię zabić !
_________________
Wszyscy kiedyś przestaną pić,
ale tylko niektórym uda się to jeszcze za życia ;)
Ostatnio zmieniony przez Demolka 2013-06-23, 11:55, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2013-06-23, 11:50   

MEKU napisał/a:
Wjechał z drogi osiedlowej (ślepa, dojazd do parkingów pod blokami) więc w moim rozumowaniu włączał się do ruchu, droga którą jechaliśmy oznaczona jest widocznym na zdjęciu znakiem "droga z pierwszeństwem przejazdu" więc jego była podporządkowana
gra. Tylko odpowiedz na moje pytanie z poprzedniego postu : czy do kolizji doszło w obrębie skrzyżowania, w trakcie wyprzedzania pojazdu ?, czy kolega uderzył bezpośrednio w samochód, któy zajechał mu drogę.
Z Twoich wypowiedzi domyślam się, podobnie jak Wujek, że pojazd B ( ten w którego uderzył motocykl) został wpuszczony ( normalne zjawisko, bo niby dlaczego mam blokować kogoś, kto ma wolny przejazd w swoim kierunku) przez pojazd A, a twój kolega wyprzedzając pojazd A tego nie zauważył i przywalił w pojazd B. Jeżeli tak było, nie ma o czym dyskutować.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
Ostatnio zmieniony przez witek1965 2013-06-23, 11:55, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
MEKU 


Model: SYMPATYK
Dołączył: 27 Wrz 2012
Posty: 23
Skąd: Ząbkowice Śląskie
Wysłany: 2013-06-23, 11:52   

witek1965 napisał/a:
To, że droga z której wjechał pojazd jest ślepa nie ma żadnego znaczenia, więc po co to podkreślać ?


:) jeśli Cię to razi postaram się unikać, na znaku jest tak oznaczona więc tak ją opisałem by wiadomo było, o którą chodzi

witek1965 napisał/a:

Ponadto opisałeś samo zdarzenie bardzo pobieżnie. Pojazd wyjechał z podporządkowanej i.....chciał skręcić w prawo ? czy w lewo . W jakiej pozycji był samochód w chwil jak Twój kolega w niego uderzył. Patrząc na to zdjęcie jechaliście prawym pasem w kierunku tego skrzyżowania ? Czy kolizja nastąpiła w obrębie samego skrzyżowania ?


- pojazd wyjechał z prawej za znakiem, na zdjęciu jest widoczny motocykl przy drodze z której wyjechał
- chciał skręcić w lewo, w kierunku przeciwnym do naszego kierunku jazdy
- samochód w momencie uderzenia miał wysunięty przód, uderzenie nastąpiło zderzak przedni z lewej strony
- jechaliśmy prawym pasem, na końcu jezdni jest rondo, auta stały w korku mniej więcej od miejsca z którego wykonałem zdjęcie do ronda
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2013-06-23, 11:56   

MEKU, nie razi, tylko nie ma wpływu na zdarzenie

[ Dodano: 2013-06-23, 11:57 ]
czyli dobrze się domyśliłem. Jak Ty pisałeś swój post, ja edytowałem swój, tak, że wyszło, że moja odpowiedź jest przed Twoim wyjaśnieniem
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group