YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
pierwszeńswo na rondzie
Autor Wiadomość
shipp 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 56
Dołączył: 07 Lut 2009
Posty: 2411
Skąd: Kwatera Główna
Wysłany: 2011-10-26, 21:02   pierwszeńswo na rondzie

Riczi w dziale o wypadkach napisał/a:
Dziś mój kolega miał wypadek teraz leży w szpitalu i czeka na operacje ma połamane kości obu nóg i lewą rękę - ale dobrze że żyje i jest w jednym kawałku... dodam, że nie jechał szybciej niż 50 km/h. Szczegóły i foto TUTAJ
W nawiązaniu do tytułu tematu, kto ma pierwszeństwo na rondzie?
Otóż sam ze zdziwieniem w tym roku dowiedziałem się, że niekoniecznie poruszający się po rondzie ma bezwzględne pierwszeństwo przejazdu, są ronda które działają dokładnie jak skrzyżowanie równorzędne, a więc w przypadku braku sygnalizacji świetlnej obowiązuje zasada "prawej ręki", więc poruszający się po rondzie nie ma pierwszeństwa przejazdu przed wjeżdżającym na rondo. Są to przypadki spotykane rzadko, ale są.
W tym konkretnym przypadku nie widać dokładnie znaków, ale wydaje się że wjeżdżająca na rondo miała znak A7 "ustąp pierwszeństwa" /widać na jednym zdjęciu z daleka/ a więc wymusiła pierwszeństwo na motocykliście.
_________________
I tak zawsze... no zawsze...
Ostatnio zmieniony przez krotom 2011-10-27, 07:21, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
WADERA 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2007
Wiek: 58
Dołączyła: 04 Mar 2009
Posty: 3449
Skąd: Jankeska/Wrocław
Wysłany: 2011-10-26, 21:07   

dokładnie są ronda, że niestety trzeba ustąpić, tak jest we wrocku, ale przyzwyczajanie nas czasami gubi
_________________



Moderator na emeryturze, życie jest piękne

 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2011-10-26, 21:08   

shipp, Słuszna uwaga. To o czym piszesz weszło dość dawno, z tym, że aby nie dochodziło do wypadków postawiono przed wjazdem na ronda znaki "uwaga na drogę z pierwszeństwem przejazdu" i ruch odbywał się "po staremu" czyli z pierwszeństwem w rondzie. Brak takiego znaku to tak jak piszesz-"zasada prawej ręki" No i duże rondle z sygnalizacją świetlna też są zdradzieckie dla jeżdżących na pamięć. W Zielonej jest takie ze światłami. Wszystko jest OK, jak wjeżdżasz na zielonym i jedziesz prosto, ale juz jak chcesz skręcić w lewo to nadziewasz się na czerwone. Jak się ktoś zapomni i pojedzie na "pamięć" (wszak miał zielone i jest w rondzie) o tragedię nie trudno. Nie lubię takich rond, ale w ruchu wielkomiejskim to nieuniknione.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Rado 



Model: DS 650 Classic
Rocznik: 1997
Wiek: 48
Dołączył: 15 Lip 2011
Posty: 236
Skąd: Toruń
Wysłany: 2011-10-26, 21:18   

Kolejny przykład na niespójność naszych przepisów. Co by szkodziło stosować jedną regułę do wszystkich rond (taką bądź owaką) ?
_________________
When I want your opinion, I'll remove the duct tape
 
 
Demolka 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2003
Wiek: 77
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 3747
Skąd: Zielona Góra
Wysłany: 2011-10-26, 21:26   

shipp napisał/a:
... a więc w przypadku braku sygnalizacji świetlnej obowiązuje zasada "prawej ręki", więc poruszający się po rondzie nie ma pierwszeństwa przejazdu przed wjeżdżającym na rondo...

To wszystko jest o wiele prostsze, a nieporozumienia wynikają z tego, że nie każda krzyżówka z ruchem okrężnym jest rondem.
Dla przykładu (shipp wie lub sprawdzi) w Zielonej Górze "Rondo PCK" (skrz. al. Zjednoczenia i al. W. Polskiego, a przed przebudową takie skrzyżowanie było też na "Rondzie JPII) mimo nazw własnych "Rondo ..." nie są rondami!
Podczas działania sygnalizacji świetlnej są typowymi skrzyżowaniami z ruchem regulowanym i wyspą w środku. Po wyłączeniu sygnalizacji świetlnej, która jest nadrzędna w stosunku do znaków pionowych (tablic) zaczyna obowiązywać na nich pierwszeństwo w ruchu okrężnym ponieważ na wjazdach stoją znaki C-12 nakaz jazdy w lewo wokół wyspy oraz A-7 ustąp pierszeństwa.
Jest to dokładnie odwrotnie niż w przykładzie shipp'a.
Rondo w rozumieniu Prawq o Ruchu drogowum powinno być prócz znaków C-12 oraz A-7 stojących przed wjazdem na nie oznaczone wcześniej znakiem A-8 uwaga rondo.
Zielonogórskie skrzyżowanie "Rondo PCK" (a wcześniej i "Rondo JPII) biją wszelkie rekordy wypadkowości zwłaszcza wśród przyjezdnych. Dla jednych ważniejsze są sygnały świetlne (i słusznie) dla innych zauważony znak C-12 i ... dzwon :shock:

[ Dodano: 2011-10-26, 21:34 ]
witek1965 napisał/a:
... W Zielonej jest takie ze światłami. Wszystko jest OK, jak wjeżdżasz na zielonym i jedziesz prosto, ale juz jak chcesz skręcić w lewo to nadziewasz się na czerwone... .

O tych skrzyżowaniach pisałem, z tym, że taka sytuacja jak opisujesz była przed laty i to czerwone po skręcie w lewo uniemożliwiało zjazd ze skrzyżowania (stało przed przekraczaną jezdnią) co powodowało ogromne korki. Od wielu już lat tych czerwonych nie ma i płynnie zjeżdzą się po przepuszczeniu tych, którzy mają zielone (nota bene nadjeżdżają oni z prawej co tym bardziej powinno wstrzymać zjeżdżającego) lecz wielu wówczas uznaje, że zjeżdża z ronda ... i dzwon :shock:
_________________
Wszyscy kiedyś przestaną pić,
ale tylko niektórym uda się to jeszcze za życia ;)
 
 
krotom 



Model: SYMPATYK
Dołączył: 23 Paź 2009
Posty: 2821
Skąd: brać czas i chęci
Wysłany: 2011-10-26, 21:42   

Shipp, w Łasinie k/Grudziądza jest taki rondowy wynalazek... w dodatku tambylcy wiedzą o tym i jeżdżą tak, jakby specjalnie chcieli spowodować stłuczke (z winą zamiejscowych oczywiście).

Czort wie które rozwiązanie jest lepsze - w takich Włoszech innych rond nie widziałem jak te z "prawą stroną" :roll:
_________________


AB Rh+
 
 
ttom 



Model: RS1700
Rocznik: 2005
Wiek: 55
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 1692
Skąd: Nomad

Wysłany: 2011-10-26, 22:02   

Rado napisał/a:
Co by szkodziło stosować jedną regułę do wszystkich rond

No własnie wprowadzając regułe prawej reki na rondach bez znaków zlikwidowali wyjatek, czyli... ujednolicili. A że to bez sensu to juz inna sprawa. U mnie na szczęście wszystkie ronda maja znaki na wjeździe...
_________________
Bo w życiu chodzi o to, żeby nadać mu sens... :pokooj:
 
 
sq5naz 



Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2004
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 290
Skąd: Warszawa Bemowo
Wysłany: 2011-10-26, 22:07   

W Warszawie teraz się poprawiło, przynajmniej teoretycznie. Dwa ronda, po których często jeżdżę (Starzyńskiego i Żaba) stały się rondami turbinowymi. Wybierasz pas przed wjazdem i dalej jedziesz jak po szynach - oznakowanie poziome prowadzi do wybranego wyjazdu ;D Taka jest teoria. Spotykam jednak zamotanych co wjadą, gdzie nie trzeba, a potem nagle na rondzie zaczynają kombinacje alpejskie "bo chcieli jechać gdzie indziej".
Oczywiście są też "ronda",które wg znaków nie są rondami. Wszystko OK dopóki działa sygnalizacja.

Co do tematu: z takim rondem, działającym jak skrzyżowanie równorzędne spotkałem się do tej pory może kilka razy - nie wiem czy nie było to przypadkiem we Wrocławiu...
_________________
vaya con Dios...
 
 
Lokis 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 1997
Wiek: 54
Dołączył: 15 Lut 2009
Posty: 3451
Skąd: JANKES-BOROWIANY
Wysłany: 2011-10-26, 22:15   

zapis jest taki ze wjeżdżający na skrzyżowanie o ruchu okrężnym ma pierwszeństwo , chyba że znaki stanowią inaczej. A że stanowią inaczej w 99,99% to już inna sprawa. Przez takie postępowanie wyłacza się kierowcą myślenie.

To ta sama sytuacja jak dojeżdżasz do skrzyżowania z drogą jednokierunkową ruch odbywa się z twojej prawej na lewą. Więc z lewej nic nie pojedzie a wg. zasady prawej ręki ci na jednokierunkowej maja pierwszeństwo. To ja się pytam na jaki c**J tam znak ustąp stoi ? Chyba po to żeby nie trzeba było myśleć za kierownicą.
_________________

Wszystkie choroby biorą się ze stresu. Tylko weneryczne z przyjemności


Zbiorowe kamieniowanie - nowa orgia dla mas

dobry kogut nie może być tłusty (q..wa nieaktualne)
 
 
Zoltan 



Model: MS1300
Rocznik: 2008
Wiek: 58
Dołączył: 08 Lip 2009
Posty: 186
Skąd: JANKES-PILCHOWICE
Wysłany: 2011-10-26, 22:38   

Dokładnie to jest tak:

Jak przed rondem stoi tylko znak: , to wjeżdżający na rondo ma pierwszeństwo.

Jak przed rondem stoją znaki: i to wjeżdżający na rondo musi ustąpić pierwszeństwa.
_________________
Może i mały dziadek ale za to
 
 
winiar 


Model: MS1900
Rocznik: 2006
Wiek: 47
Dołączył: 28 Gru 2010
Posty: 1363
Skąd: z Polski
Wysłany: 2011-10-26, 22:51   

shipp napisał/a:
widać na jednym zdjęciu z daleka/
może dodaj zdjęcia?

Demolka napisał/a:
Rondo w rozumieniu Prawq o Ruchu drogowum powinno być prócz znaków C-12 oraz A-7 stojących przed wjazdem na nie oznaczone wcześniej znakiem A-8 uwaga rondo.
mogłbyś podac mi artykuł który o tym mówi? wydaje mi się, że nie ma konieczności oznakowania A-8. Z tego co napisałeś wynika, że brak tego oznakowania byłby błędem. O ile wiem ustawienie A-8 jest konieczne w celu informowania o zbliżaniu się do takiego właśnie skrzyżowania ale w miejscach gdzie kierujący może się tego nie spodziweać. Oczywiście nie jest błędem ustawianie go w miejscach innych co nie oznacza według mnie, ze rondo jest rondem tylko wtedy gdy spełnia wszystkie warunki o których piszesz.

Co do jazdy po rondach (i nie tylko) to art 3 PRD pkt 1 zawsze jest nadrzędny. Dokładnie to samo można zacytować z art 22 pkt 1.

[ Komentarz dodany przez: krotom: 2011-10-27, 07:25 ]
dodałem brakujący link do postu Shipp, gdyż przy wydzielaniu tematu o tym zapomniałem :oops:
_________________
winiar dobre pomysły, dobry smak ... a lepsze motocykle ... to miłość ...

XV 1900 Roadliner S
 
 
Nosiu 



Model: DS 1100 Custom
Rocznik: 2003
Wiek: 51
Dołączył: 20 Lut 2011
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-10-27, 11:37   

Przed rondem nie potrzeba znaku A-8, jest to znak ostrzgawczy i w pewnych sytuacjach się go ustawia.
Znak C-12 jest znakiem nakazu okreśłonego sposobu ruchu.
Jesli na wlocie jest tylko znak C-12 i nie innych znaków (w szczegolnosci A-7, B-20) to weszelki przecięcia toru jazdy stanowią skrzyżowania równorzedne gdzie obowiązują ogólne zasady pierszeństwa przejazdu, czyli zasada "prawej ręki" (np w GB jest to "lewa ręka").
Gdy są na jakiś wlotach ustawione znaki A-7 i B-20 to one regulują pierwszeństwo na danym wlocie.
W ruchu okrężnym też można jakiś kierunek ustanowić jako uprzywilejowanym i tak stworzyć geometrie oraz oznakowanie aby odbywał się ruch okrężny i na poszczególnych wlotach obowiązywałoby różne zasady pierszeństwa przejazdu.
 
 
gshort 


Model: RS1700
Rocznik: 2005
Wiek: 47
Dołączył: 21 Sie 2009
Posty: 595
Skąd: Bielawa
Wysłany: 2011-10-27, 12:05   

co do rond.
czy poruszający się po rondzie może mieć włączony kierunkowskaz w LEWO?????
 
 
DPU 


Rocznik: 2004
Wiek: 45
Dołączył: 19 Sie 2009
Posty: 96
Skąd: FREE STAR
Wysłany: 2011-10-27, 12:18   

Może jeśli na rondzie skręca w lewo
 
 
Albertus 



Rocznik: 2008
Wiek: 39
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 98
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2011-10-27, 12:57   

Rondo jest to skrzyżowanie o ruchu okrężnym, i stosuje się do niego wszystkie przepisy dotyczące skrzyżowań.
Znak C-12 Oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu w kierunku wskazanym na znaku. Znak C-12 występujący łącznie ze znakiem A-7 oznacza pierwszeństwo kierującego znajdującego się na skrzyżowaniu przed kierującym wjeżdżającym (wchodzącym) na to skrzyżowanie

Czyli skręcasz w lewo ustawiasz się na lewym pasie i używasz kierunkowskazu jak na normalnym skrzyżowaniu jedynie przy zjeździe zmieniasz kierunek na prawy (w momencie minięcia zjazdu poprzedzającego twój zjazd).
_________________
"No. Try not. Do... or do not. There is no try."
 
 
Arcon 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 446
Skąd: WuWuzeLe
Wysłany: 2011-10-27, 13:26   

To jak już tak rozmawiamy, to mam konkretne pytanie. Na mojej wsi zrobiono ostatnio rondo turbinowe. Przed wjazdem na rondo są znaki pionowe A-7 i C-12, oraz poziome P-13, więc nie ma wątpliwości, kto ma pierwszeństwo PRZED wjazdem. Ale na samym rondzie, pasy są "turbinowe". Poniżej załączam obrazek. Który z dwóch pojazdów (zielony czy czerwony), oba znajdują się już na rondzie, tylko w obrębie dziwnie narysowanych, przecinających się pasów ruchu, ma pierwszeństwo? Jeśli nie byłoby to wyraźnie widoczne, to wszędzie w obrębie ronda są pasy P-2 (linia ciągła) lub P-7a (linia przerywana).

rondo.jpg
Rondo Starzyńskiego
Plik ściągnięto 909 raz(y) 232.47 KB

 
 
Albertus 



Rocznik: 2008
Wiek: 39
Dołączył: 13 Wrz 2011
Posty: 98
Skąd: Piaseczno
Wysłany: 2011-10-27, 13:40   

Moim zdaniem pierwszeństwo ma pojazd czerwony gdyż zielony przed wjazdem na skrzyżowanie ma ustąpić pierwszeństwa. Wyobraźmy sobie tę sytuację nie w konwencji ronda ale skrzyżowania gdybyśmy mieli wjechać na skrzyżowanie na którym dwa pasy w jednym kierunku przecinają nam drogę i mielibyśmy ustąpić pierwszeństwa to byśmy ustępowali na 1 czy na 2 pasach?
_________________
"No. Try not. Do... or do not. There is no try."
 
 
sq5naz 



Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2004
Dołączył: 18 Lip 2010
Posty: 290
Skąd: Warszawa Bemowo
Wysłany: 2011-10-27, 13:43   

Znam Rondo Starzyńskiego i moim zdaniem ten co wjeżdża musi się tam upewnić czy po pasie, który wjeżdża nic nie jedzie. Jeżeli wjeżdża na środkowy (chce jechać przez rondo na wprost), to musi się upewnić czy nikomu nie zajedzie drogi na tym pasie na który wjeżdża i na tym, który przecina po drodze przy wjeżdżaniu. Takie jest moje zdanie. To, że on już kawałek wjechał na rondo (właśnie przecina pas zewnętrzny) moim zdaniem nic tu nie znaczy.
_________________
vaya con Dios...
 
 
Nosiu 



Model: DS 1100 Custom
Rocznik: 2003
Wiek: 51
Dołączył: 20 Lut 2011
Posty: 298
Skąd: Kraków
Wysłany: 2011-10-27, 15:25   

Arcon sytuacja jest identyczna jak na "zwykłym" rondzie np dwupasowym.
Na tym wlocie powstalo skrzyżowanie typu "T", a ze ma kilka pasaów ruchu to zastosowano linie prowadzące.
Skoro piszesz o oznakowaniu na wlocie to to pierszeństwo zostało wyznaczone i jasne ze nalezy ono do czerwonego pojazdu....
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2011-10-27, 15:41   

Na opisanym tu przez Arkona rondzie najczęstszym przypadkiem jest popylanie kierowców skrajnie prawym pasem dokoła ronda i nie ustępowanie pierwszeństwa zjeżdżającym z niego. Miałem już kilka takich sytuacji i pomimo że mam pierwszeństwo zawsze zjeżdżam z wielkim niedowierzaniem. :o Podobnie jest zresztą na rondzie Babka.
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group