YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprytne podłączenie dodatkowych świateł. Jak zrobić ?
Autor Wiadomość
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2011-06-06, 00:36   Sprytne podłączenie dodatkowych świateł. Jak zrobić ?

Pytanie do "elektrycznych" ;d

1 - Mam fabryczny włącznik lightbarów na kierownicy. Lightbary wprawdzie są podwójne (po dwie żarówki w lampie) ale kabel z nich wychodzi tylko jeden czyli nie są dzielone na tzw krótkie i długie.

2 - Chciałbym założyć sobie dodatkowe lampy w przednim gmolu, bo widziałem takie lampy u jednego kolegi ;p i podobają mi się.

Ponieważ lampy w gmolu chciałbym włączać tylko wieczorem zamiast lightbarów to myślałem o takim sprytnym sposobie aby po wyłączeniu lightbarów włączały się automatycznie lampy na gmolu. Czy jest na to jakiś sposób z wykorzystaniem tego włącznika ? Może jakiś stycznik, przekaznik itp itd coby wykrywał że lightbary się wyłączyły i włączał te drugie światła ?
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
ttom 



Model: RS1700
Rocznik: 2005
Wiek: 55
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 1692
Skąd: Nomad
Wysłany: 2011-06-06, 10:08   

Na jednym wyłączniku to się chyba nie da...
A uzależnienie ich od lightbarów to przez przekaźnik normalnie zwarty (styki NC) włączony w obwód lightbara.
_________________
Bo w życiu chodzi o to, żeby nadać mu sens... :pokooj:
 
 
Arcon 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 446
Skąd: WuWuzeLe
Wysłany: 2011-06-06, 10:47   

Znaczy się jak? Załączasz włącznik, to mają się zapalić lightbary, a jak wyłączasz, to lightbary mają zgasnąć, a zapalić się dodatkowe lampy? A te lampy jak później chcesz zgasić?
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2011-06-06, 10:49   

Arcon, Dokładnie tak jak piszesz ma to działać. A gaszenie tych drugich (w gmolach) tak samo jak lampy głównej, czyli kluczykiem ;p .

Dodam że obecnie lightbary i lampa główna jest zasilana tylko po starcie silnika.
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2011-06-06, 10:57   

W zasadzie to rozwiązanie jest banalnie proste.

Do lightbarów w twojej lampie dochodzi kabelek, na którym napięcie jest po włączeniu przełącznika.
Do tego kabelka musisz podpiąć zwykły przekaźnik samochodowy z podstawką.
Będziesz musiał też dobrać się do kabelków które przechodzą przez lampę i biegną do stacyjki. Między nimi jest jeden czerwony, który ma napięcie po włączeniu zapłonu. Ten właśnie kabel wykorzystaj do podłączenia (zasilenia) dodatkowych świateł na gmolach.

Jak chcesz to rozrysuje ci schemat z kolorami kabli - tylko musiałbym sięgnąć do service manuala - jakie kolory tam są dokładnie - bo tego nie pamiętam.
Całej roboty z piwkiem na godzinkę.....
Koniecznie tylko trzeba sprawdzić jakie obciążenie wytrzyma ten czerwony - zasilający kabelek .....
Wydaje mi się że te halogeny trzeba by było zrobić z diodowe.
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
Ostatnio zmieniony przez soft 2011-06-06, 10:59, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
ttom 



Model: RS1700
Rocznik: 2005
Wiek: 55
Dołączył: 29 Sie 2009
Posty: 1692
Skąd: Nomad
Wysłany: 2011-06-06, 10:57   

No to przekaźnik NC w obwodzie lightbarów i po sprawie ! ;D
_________________
Bo w życiu chodzi o to, żeby nadać mu sens... :pokooj:
 
 
Arcon 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 446
Skąd: WuWuzeLe
Wysłany: 2011-06-06, 11:06   

Można zrobić taki układ na mikroprzekaźnikach i kondensatorach. Coś podobnego kiedyś dla mnie projektowano, jak sobie wymyśliłem włączanie lightbarów przy pomocy mignięcia długimi światłami. Ale niestety projekt zatrzymał się na etapie prototypu i nie wiem, jakby to sprawdzało się w praktyce...

PS - Panowie, nie po sprawie, bo tak jak mówicie, to Ziółek załączy lampę główną i od razu mu się będą świeciły lampy dodatkowe. A ma być albo sama lampa - albo lampa i lightbary - albo lampa i światła dodatkowe...
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2011-06-06, 11:17   

Cytat:
PS - Panowie, nie po sprawie, bo tak jak mówicie, to Ziółek załączy lampę główną i od razu mu się będą świeciły lampy dodatkowe. A ma być albo sama lampa - albo lampa i lightbary - albo lampa i światła dodatkowe...


Sama lampa to nie. Ma ją być tylko dwie opcje:
1 - Lampa + lightbary LUB
2 - Lampa + lampy dodatkowe.
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
Ostatnio zmieniony przez Ziółek 2011-06-06, 11:24, w całości zmieniany 4 razy  
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2011-06-06, 11:20   

No i tak Ci napisałem ... z przekaźnikiem będziesz miał albo lampę z lightbarami albo lampę z dodatkowymi. Trzeciej opcji brak.
Warunek konieczny odnalezienie tego czerwonego przewodu zasilającego całość.... a jest on na 100% bo ja pod niego podpinam imobilaisery.
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
Arcon 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 446
Skąd: WuWuzeLe
Wysłany: 2011-06-06, 11:21   

No to co mnie oszukujesz, jak pytam :P To tak jak chłopaki piszą, dodatkowy przekaźnik w obwodzie lightbarów + zasilanie z lampy głównej (albo bezpośrednio, albo jako sterowanie drugim, mocniejszym przekaźnikiem) i już.
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2011-06-06, 11:25   

Z tego co piszecie to zrozumiałem tak:

Do świateł dodatkowych biorę prąd z lampy głównej (zakładam że wystarczy tego prądu). W zasilanie tych świateł wpinam przekaźnik NC zasilony prądem z lightbarów.

Jeśli włączę lightbary przekaźnik się otworzy i wyłączy zasilanie lamp dodatkowych i odwrotnie.

Dobrze myślę ?

Jak duży jest ten przekaźnik ? W lampie mam już trochę ciasno.
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
Arcon 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 20 Kwi 2009
Posty: 446
Skąd: WuWuzeLe
Wysłany: 2011-06-06, 11:41   

Generalnie dobrze myślisz, z tym że prąd z lampy głównej ma ZASILAĆ światła dodatkowe, a prąd z lightbarów STEROWAĆ przekaźnikiem. Wielkość przekaźnika zależy od tego, jakie dasz te światła dodatkowe - przy mocy 2 x 55W musi wytrzymać prąd obciążeniowy rzędu 10A. Zwykły "przekaźnik samochodowy" (wpisz w allegro) ma obciążalność 30/40A i wymiary coś około 3 x 3 x 5 cm.
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2011-06-06, 14:45   

Schemat Vaksa ma wadę iż prad na lightbarach będzie ograniczony przez cewkę stycznika i w zasadzie nie można przewidzieć co w takim przypadku się stanie.

Tu masz schemat jak podłączyć do czerwonego (zasilanie) i wersja 2 czyli zamiast czerwonego podłączenie do światła przedniego.
Ja wybrałbym podłączenie przez diody do światłą przedniego, gdyż w takiej sytuacji oświetlenie dodatkowe włączało by się po zapłonie silnika - a nie po przekręceniu kluczyka (jak w wersji 1 z kablem czerwonym)
Tylko diody solidne, z jakiegoś starego prostownika trzeba by było pozyskać.
(Trzeba w to kliknąć aby było białe)

light.gif
Plik ściągnięto 298 raz(y) 20.26 KB

_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
vaaks 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2017
Wiek: 74
Dołączył: 22 Wrz 2008
Posty: 2568
Skąd: PWL
Wysłany: 2011-06-06, 15:26   

soft, masz rację, jakoś nie przyszło mi to do głowy, aby zbocznikować cewkę. Aby nikogo moje rozwiązanie nie wprowadzało w błąd - usuwam.
_________________
Młodość przychodzi z wiekiem. S. Tym
Robią nam tak dobrze, że dobrze nam tak.
Był:
DS 650
DS 1100
Honda Varadero 1000
Jest: Suzuki DL 650
 
 
Ziółek 



Model: DS 125
Rocznik: 1997
Dołączył: 12 Maj 2009
Posty: 1425
Skąd: 4 planeta
Wysłany: 2011-06-06, 19:04   

Dobra... dzięki Panowie za pomoc. Teorię już mam teraz poszukam lamp i wdrożymy ten projekt :) :uklon3:
_________________
"Mówimy sobie na Ty. Nie ma między nami jakichś zadrażnień. Czujemy się fantastycznie w naszej grupie."
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group