YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Wyprzedzanie pojazdów na przejściu i przed przejściem.
Autor Wiadomość
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-07-09, 13:36   Wyprzedzanie pojazdów na przejściu i przed przejściem.

Chciałem poznać Wasze zdanie na temat przepisu i kary za jego złamanie:
"Wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed nimi: 200 zł (art.26 ust.3 pkt 1)"
Moje wątpliwości budzi ten przepis w sytuacji drogi dwujezdniowej (wielojezdniowej) przy poruszaniu się pojazdów w tym samym kierunku.
Czy ten przepis ma jakikolwiek sens?
Zaznaczam, że mandatu nie dostałem, nie miałem żadnej niebezpiecznej sytuacji, a zastanowienie przyszło przy pytaniu które zadała mi córka chodząca na kurs prawa jazdy.
Czy to jest niebezpieczne, czy wogóle zgodnie z prawem można poruszać się jezdnią 2 pasomową (wielopasmową) nie łamiąc tego przepisu parokrotnie na minutę?
Coś tu jest nie tak......
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
OldDiver 



Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2006
Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 3062
Skąd: Wrocław/Kiełczów
Wysłany: 2017-07-09, 13:42   

A czy na jezdni wielopasmowej można wtedy mówić o wyprzedzaniu. Wg definicji to mówi się wyprzedzaniu z lewej strony. A jak ktoś wyprzedza prawym pasem, to co ?
_________________
Posiadam prawo do komentowania i … nie zawaham się Go użyć !
I … nie jest to nabijanie licznika.

Deflektor kolanowy w ... łykend - https://drive.google.com/file/d/1CL7D6yzf_UhicpEcAaxSxHq3a_MCmMeG/view?usp=sharing

Kupię trajkę !
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-07-09, 13:44   

OldDiver napisał/a:
A czy na jezdni wielopasmowej można wtedy mówić o wyprzedzaniu. Wg definicji to mówi się wyprzedzaniu z lewej strony. A jak ktoś wyprzedza prawym pasem, to co ?

Też wyprzedza.
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
lenio 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 56
Dołączył: 23 Kwi 2011
Posty: 458
Skąd: słomniki/KRK
Wysłany: 2017-07-09, 14:33   

Niestety to też jest wyprzedzanie , w Krakowie policja specjalnie łapała kierowców którzy na Al. 3 Wieszczów jechali i nie świadomie łamali ten przepis na 3 pasmowej drodze
_________________
Był 650 classic,jest Road Star 1700. 2007r
 
 
petermajster 


Model: RS1700
Rocznik: 2011
Wiek: 50
Dołączył: 04 Lis 2010
Posty: 696
Skąd: W-wa
Wysłany: 2017-07-09, 15:10   

Mówisz o takim wyprzedzaniu przed przejściem dla pieszych?
Za takie zachowanie kara w przepisach jest zdecydowanie za mała.
_________________
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-07-09, 15:12   

petermajster napisał/a:
Mówisz o takim wyprzedzaniu przed przejściem dla pieszych?
Za takie zachowanie kara w przepisach jest zdecydowanie za mała.


To nie było wyprzedzanie. To było omijanie (tego ostatniego)
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
Jacek6 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2007
Wiek: 57
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 1034
Skąd: OPOLE
Wysłany: 2017-07-09, 17:01   

soft napisał/a:
petermajster napisał/a:
Mówisz o takim wyprzedzaniu przed przejściem dla pieszych?
Za takie zachowanie kara w przepisach jest zdecydowanie za mała.


To nie było wyprzedzanie. To było omijanie (tego ostatniego)

Jak by ten z lewej jechał jeszcze np. 3 km/h to było by już wyprzedzanie i ...
Właśnie o to chodzi w tym przepisie żeby zbyt wielu pieszych nie ustrzelić.
 
 
pyra 



Model: SYMPATYK
Dołączył: 08 Gru 2011
Posty: 5354
Skąd: pyrlandia
Wysłany: 2017-07-09, 17:13   

Pamiętać należy że w/w nie dotyczy przejść z sygnalizacją świetlną.
W dawnym mieście wojewódzkim policjanci mieli w zwyczaju delikatnie zwalniać przed przejściem, aby zostać wyprzedzonym :evil:
 
 
Niedźwiedź 


Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2004
Dołączył: 17 Gru 2011
Posty: 208
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-09, 17:42   

Wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem i na nim samym oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się przed przejściem jest tak samo kurewsko poważnym przewinieniem. I jest na to odpowiedni paragraf w Kodeksie Drogowym.
Wyprzedzać można zarówno prawym jak i lewym jak i środkowym. Nigdzie nie mówi się, że jeżeli wyprzedzanie to tylko z lewej strony. Poza tym, co zaobserwowałem w relacjach innych kierowców, wielu uważa, że jeżeli jedzie się drogą jednokierunkową z kilkoma pasami, to jak kogoś "mykam" np. z lewej to nie jest wyprzedzanie, bo wyprzedzanie jest tylko wtedy, kiedy jedzie się drogą dwukierunkową i zjeżdża na przeciwległy pas ruchu. Nie wiem, skąd takie przekonanie. Wyprzedzanie to wyprzedzanie i nie ma znaczenia czy na jednokierunkowej czy nie.
A za takie przewinienia karać jak najsurowiej.
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2017-07-09, 20:31   

soft napisał/a:
Czy to jest niebezpieczne, czy wogóle zgodnie z prawem można poruszać się jezdnią 2 pasomową (wielopasmową) nie łamiąc tego przepisu parokrotnie na minutę?
to jest o tyle sytuacja ciekawa, że na takich jezdniach nie ma przejść bez sygnalizacji świetlnej, co niejako usprawiedliwia kierowców, którzy poruszają sie swoja ustalona prędkością, zakłądam, że zgodną z pzrepisami. trudno zacząć hamowac na lewym pasie, bo z prawego pasa kierowca ma zamiar skręcić w prawo, więc siłą rzeczy zwalnia i odwrotnie. na przejściu w tym czasie nie ma prawa nikogo być. tak więc polowanie na kierowców to jest absurd, natomiast wymuszanie jak na filmiku zademonstrowanym przez petermajster, to karałbym maksem bez litości.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
wemar 


Model: RS1700
Rocznik: 2006
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 1133
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2017-07-09, 21:14   

witek1965 napisał/a:
to jest o tyle sytuacja ciekawa, że na takich jezdniach nie ma przejść bez sygnalizacji świetlnej...

Może w Twojej okolicy, ale takich przejść w różnych miastach widziałem wiele.
_________________
Jeżdżę, ... bo lubię.
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-07-09, 22:07   

Sytuacja jest absurdalna. Poruszając się dwoma pasami ruchu w jednym kierunku ZAWSZE! następuje wyprzedzanie na przejściu.
Jedyna sytuacja kiedy nie występuje wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim to ruch pojazdów z identyczną prędkością - co w rzeczywistości nie występuje.
Wyprzedza ten z prawej lub ten z lewej zawsze.
Więc sam przepis jest durny i absurdalny.
Po co tworzyć drogi wielojezdniowe skoro zawsze można karać mandatem za poruszanie się nimi.
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
robert_p (vel Hipis) 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 1802
Skąd: Rynarzewo
Wysłany: 2017-07-10, 08:38   

soft, może faktycznie masz rację , jesli chodzi o definicję.
Jednakże powiedz mi jak należało by sformułować przepis, żeby zabraniał tego co widzieliśmy na powyższym filmie ?

ps.
Jest prawo ale powinien też być zdrowy rozsądek zwłaszcza u stróżów prawa...
_________________
Hipis
 
 
kapat 



Model: SYMPATYK
Wiek: 46
Dołączył: 17 Sie 2012
Posty: 796
Skąd: Wieliczka
Wysłany: 2017-07-10, 09:27   

Oj, na Zakopiance piesi fruwają ... z powodu łamania przez kierowców tego przepisu. To na prawdę ma sens. Jest uciążliwe bo można się zagapić, zagadać i śmignąć przed samochodem zwalniającym aby ustąpić pieszemu. W Krakowie rzeczywiście policja kroi za to równo.
_________________
To mój motocykl. Jest takich wiele, ale ten jest mój. Mój motocykl to mój najlepszy przyjaciel. Jest moim życiem. Muszę nad nim panować tak, jak panuję nad moim życiem. Beze mnie mój motocykl jest niczym. Ale i ja bez motocykla jestem niczym.
 
 
robert_p (vel Hipis) 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 14 Cze 2013
Posty: 1802
Skąd: Rynarzewo
Wysłany: 2017-07-10, 11:34   

Kierowcą się wpaja, pojęcie ograniczonego zaufania a to piesi powinni wysysać z mlekiem matki tę zasadę. Wtedy nie było by tylu nieszczęść podczas przejścia przez drogę.

Niektórzy po wejściu na pasy czują się jak na jakimś deptaku...
_________________
Hipis
 
 
skygge 



Model: RS1600
Rocznik: 2003
Dołączył: 12 Lip 2012
Posty: 376
Skąd: Kraków
Wysłany: 2017-07-10, 19:34   

Jestem uczulony na punkcie tego przepisu i choćby jakiś wariat miał trąbić z tyłu to nie wyprzedzam na przejściach. I chuj. I jestem za tym żeby to karać surowo.
_________________
Moje fotki: http://www.skygge.com
In Heaven I am a wild ox, on Earth I am a lion, a jester from hell and shadows almighty
The scientist of darkness older than constellations, the mysterious jinx and the error in heaven's masterplan...
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-07-10, 21:30   

robert_p napisał/a:
soft, może faktycznie masz rację , jesli chodzi o definicję.
Jednakże powiedz mi jak należało by sformułować przepis, żeby zabraniał tego co widzieliśmy na powyższym filmie ?

Zakaz omijania pojazdów na przejściu lub bezpośrednio przed nim.
Tak według mnie powinien brzmieć ten zapis.
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2017-07-10, 22:25   

wemar napisał/a:
takich przejść w różnych miastach widziałem wiele.
jest to możliwe, nie przeczę.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
ADi 



Model: XV1900 Raider
Rocznik: 2014
Wiek: 58
Dołączył: 20 Mar 2013
Posty: 962
Skąd: FNW/CBY
Wysłany: 2017-07-11, 05:18   

Piszecie o tym, że nie da się przestrzegać zakazu wyprzedzania na przejściu i bezpośrednio przed nim. Przecież przejść dla pieszych nie ma co kilkadziesiąt metrów, a każde jest oznakowane, więc jeśli tylko kierowca chce, to wcale nie będzie zaskoczony przejściem.

soft,
Cytat:
Sytuacja jest absurdalna. Poruszając się dwoma pasami ruchu w jednym kierunku ZAWSZE! następuje wyprzedzanie na przejściu. Jedyna sytuacja kiedy nie występuje wyprzedzanie na przejściu lub bezpośrednio przed nim to ruch pojazdów z identyczną prędkością - co w rzeczywistości nie występuje.


Ja nie widzę w tym absurdu. No właśnie nie zawsze. Zazwyczaj przy takich przejściach poza obszarem zabudowanym są duże ograniczenia prędkości co najmniej do 50 km/h lub jeszcze więcej. Na prawdę nie można wyrównać prędkości z samochodem jadącym obok? Pewnie problem jest wtedy kiedy jeden jedzie 50km/h, a drugi 100km/h lub jeszcze szybciej.

Przed przejściem dla pieszych trzeba zwolnić nawet bez znaków ograniczenia prędkości. Ktoś wyżej napisał, że łatwo przegapić przejście. Na takiej zasadzie wszystko można przegapić i tym się usprawiedliwiać. Nagminnie kierujący samochodem robią różne rzeczy, które zajmują ich uwagę, a później "przegapiają" pieszego na przejściu lub zatrzymany samochód na pasie ruchu i doprowadzają do wypadków.

soft,
soft napisał/a:
Zakaz omijania pojazdów na przejściu lub bezpośrednio przed nim.
Tak według mnie powinien brzmieć ten zapis.

Omijanie, to przejeżdżanie obok nieporuszającego się pojazdu, więc w tej dyskusji nie ma zastosowania.
_________________
- XV 1900 '14 SCL
- R 1200R '16
- FZ8na '16
ex =======
- DS 1100 '09
- MS 1900 '08
- XV 1900 '09
- XV 1900 '13
- FZ6n S2 '07
- R 1200R '13
- XJ600 '13
 
 
chudy 



Model: RS1600
Rocznik: 2001
Wiek: 54
Dołączył: 21 Gru 2015
Posty: 425
Skąd: kociewie
Wysłany: 2017-07-11, 13:58   

soft, bardzo proszę. Aktualny zapis z tzw.kodeksu drogowego.
Art. 26. 1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. 2. Kierujący .... 3. Kierującemu pojazdem zabrania się: 1) wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany; 2) omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu; 3) jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Dla jasności są to wypunktowane osobne sytuacje a to oznacza, że jeśli wolno wyprzedzić pojazd na przejściu z ruchem kierowanym (art.26 pkt.3 ppkt.1), to już NIE WOLNO bezwzględnie omijać pojazdu, który się przed takim przejściem zatrzymał aby przepuścić pieszych (art.26 pkt.3 ppkt.2). Jak widać podpunkt ten nie przewiduje żadnych wyjątków.
_________________
„Kiedyś” to choroba, która każe nam zabrać wszystkie nasze marzenia do grobu."
– Tim Ferriss
Był:
XVS 650

 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group