YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Orzeszek, kask na upalne dni
Autor Wiadomość
fazzi 



Rocznik: 2008
Wiek: 56
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 2691
Skąd: Jankes
Wysłany: 2008-10-28, 20:48   Orzeszek, kask na upalne dni

Zastanawia mnie jazda w orzeszku, wprawdzie niewiele chroni ale wyglada super.
Niestety nie posiadaja one atestu na motocykl i w swietle prawa jazda w orzeszku czy bez kasku na jedno wychodzi.
Ostatnio zmieniony przez 1janbo 2020-08-10, 14:02, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
adun2 



Rocznik: 2003
Dołączył: 01 Lip 2008
Posty: 541
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-10-29, 08:12   

Posiadam również "orzeszek" i stosuję go na krótkich dystansach, głównie do jazdy miejskiej w okresie upałów. To była główna przyczyna zakupu ponieważ w pełnym kasu i 30 stopniach można się ugotować. Oczywiście pod względem bezpieczeństwa orzeszek niewiele zabezpiecza. No ale coś za coś. Co do przepisów to jak na razie nie słyszałem, żeby polska policja czepiała się motocyklistów, że jeżdżą w "orzeszkach". A jak w Hiszpanii?
_________________

 
 
fazzi 



Rocznik: 2008
Wiek: 56
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 2691
Skąd: Jankes
Wysłany: 2008-10-29, 09:40   

Dla mnie to nie problem policji tylko swiadomosci. W samochodzie mam opony o indeksie predkosci V bo tak nakazuje producent dla aut osiagajacych dane predkosci i nie wyobrazam sobie kupna do auta opony z maszyny rolniczej ktora ma indeks do 40km/h.
Kask na moto musi miec ECE 22.05 i kazdy kumaty i zlosliwy policjant moze dac mandat i zabronic dalszej jazdy co w hiszpanii, francji czy niemcach oznacza lawete.
A moze ma ktos orzeszek z takim atestem ?
 
 
jusza 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2011
Wiek: 59
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 367
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-29, 10:53   

Fazzi... "Orzeszek" nie otrzyma - w świetle prawa - takiego atestu. Polskie przepisy stanowią, że kask motocyklowy ma zakrywać uszy.
Osobną kwestią jest indywidualna decyzja w sprawie komfortu jazdy - czy przegrzewać się bezpiecznie, czy mniej bezpiecznie odczuwać optymalną temperaturę. Zważcie, tu nie jestem kategoryczny. Ale jadąc w "orzeszku" możemy jedynie sobie krzywdę wyrządzić (wciąż rozmawiam ze sobą o prawie systemu/państwa/reżimu do decydowania za obywatela o sposobach zabezpieczenia jego zdrowia/życia - wszak nie jest ono własnością w.w. podmiotów), zaś jadąc 190km/h, bez prawa jazdy (zatem bez umiejętności), narażamy innych, a może tego nie chcą.
Fazzi... Na południu Hiszpanii prawie wszyscy jeżdżą w takich kaskach, niektórzy skuterzyści nawet ich nie zapinają.
 
 
jusza 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2011
Wiek: 59
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 367
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-30, 08:13   

pan_wiewiorka napisał/a:
Teoretycznie kask z fotki poniżej powinien być uznany za spełniający polskie normy.

Obrazek


Tak, zgodnie z "prastarą", bo nie nowelizowaną od kilkudziesięciu lat literą polskiego prawa, ten kask optycznie spełnia normy homologacji. Skądinąd, czy pamiętacie słynne "orzeszki", "rondle", "nocniki" z 60-tych/70-tych lat, wykorzystywane - a choćby do jazdy osławioną - WSK-ą? Przecież one uszy kierowcy zasłaniały jedynie podobnym do tego na zdjęciu skórzanym kołnierzem. Ale instytucje zajmujące się dziś udzielaniem pozwoleń (czyt. homologacji) na używanie kasków, nie podejmą ryzyka homologowania takiego - przy ewentualnych wypadkach ze skutkami dla użytkownika onego kasku, zasypywane byłyby pozwami o odszkodowania...
Podoba mi się ten kask - Panie_Wiewiórko... skąd on jest (jeśli masz link do strony, proszę o niego).
 
 
marian00 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2006
Wiek: 32
Dołączył: 01 Cze 2008
Posty: 304
Skąd: Wólka Kosowska
Wysłany: 2008-10-30, 16:52   

jusza napisał/a:
Fazzi... "Orzeszek" nie otrzyma - w świetle prawa - takiego atestu. Polskie przepisy stanowią, że kask motocyklowy ma zakrywać uszy.
Osobną kwestią jest indywidualna decyzja w sprawie komfortu jazdy - czy przegrzewać się bezpiecznie, czy mniej bezpiecznie odczuwać optymalną temperaturę. Zważcie, tu nie jestem kategoryczny. Ale jadąc w "orzeszku" możemy jedynie sobie krzywdę wyrządzić (wciąż rozmawiam ze sobą o prawie systemu/państwa/reżimu do decydowania za obywatela o sposobach zabezpieczenia jego zdrowia/życia - wszak nie jest ono własnością w.w. podmiotów), zaś jadąc 190km/h, bez prawa jazdy (zatem bez umiejętności), narażamy innych, a może tego nie chcą.
Fazzi... Na południu Hiszpanii prawie wszyscy jeżdżą w takich kaskach, niektórzy skuterzyści nawet ich nie zapinają.


Jeżeli ktos nie ma prawa jazdy to nie znaczy ze nie ma prawa jazdy....
Sam mam kilku znajomych co jezdza motocyklami juz ładnych pare lat i prawka nie maja...!!!!! evil
 
 
jusza 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2011
Wiek: 59
Dołączył: 11 Paź 2008
Posty: 367
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-10-30, 17:17   

marian00 napisał/a:
jusza napisał/a:
Fazzi... "Orzeszek" nie otrzyma - w świetle prawa - takiego atestu. Polskie przepisy stanowią, że kask motocyklowy ma zakrywać uszy.
Osobną kwestią jest indywidualna decyzja w sprawie komfortu jazdy - czy przegrzewać się bezpiecznie, czy mniej bezpiecznie odczuwać optymalną temperaturę. Zważcie, tu nie jestem kategoryczny. Ale jadąc w "orzeszku" możemy jedynie sobie krzywdę wyrządzić (wciąż rozmawiam ze sobą o prawie systemu/państwa/reżimu do decydowania za obywatela o sposobach zabezpieczenia jego zdrowia/życia - wszak nie jest ono własnością w.w. podmiotów), zaś jadąc 190km/h, bez prawa jazdy (zatem bez umiejętności), narażamy innych, a może tego nie chcą.
Fazzi... Na południu Hiszpanii prawie wszyscy jeżdżą w takich kaskach, niektórzy skuterzyści nawet ich nie zapinają.


Jeżeli ktos nie ma prawa jazdy to nie znaczy ze nie ma prawa jazdy....
Sam mam kilku znajomych co jezdza motocyklami juz ładnych pare lat i prawka nie maja...!!!!! evil


Marianie... Intryguje mnie teza, którą tu postawiłeś. Jeśli udowodnisz ją, z pewnością dokonasz przewrotu w obszarze logiki. Bo (cyt:) "Jeżeli ktos nie ma prawa jazdy to nie znaczy ze nie ma prawa jazdy...." (koniec cyt.) jest zdaniem prawdziwym, to runą fundamenty arystotelesowskiej filozofii.
I nie twierdzę, że jeśli ktoś nie ma prawa jazdy, to nie potrafi jeździć. Uważam tylko. że takie społeczne przyzwolenie może zostać uznane za normę przez - zwłaszcza - młodych umysłem. A przecież nie każdy, kto nie ma prawa jazdy, potrafi jeździć...
 
 
Jeżyk 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 62
Dołączył: 17 Sie 2008
Posty: 1019
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2008-11-01, 10:15   

Ja mam orzeszka pokrytego skórą, kupiłem go na zlocie w Giżycku .
Jest świetny do jazdy po mieście w upalne dni.
_________________
MOJA GWIAZDECZKA

ORGANIZATOR XX ZLOTU
 
 
migdał 


Model: SYMPATYK
Wiek: 61
Dołączył: 23 Sie 2008
Posty: 573
Skąd: Olsztyn
Wysłany: 2008-11-09, 10:17   

Miras tak tylko do jady po mieście i na parady , mój policyjny Uvex jest super :)
_________________
hakuna matata
 
 
andy 


Model: MS1300
Rocznik: 2014
Wiek: 63
Dołączył: 29 Gru 2008
Posty: 72
Skąd: śląsk
Wysłany: 2008-12-30, 20:11   

witam
sam mam podobny kask co na zdjęciu ( moze ciut inny) kupiłem go na:
www.moto-akcesoria.pl/pro...products_id=703
świetny, tak jest zrobiony, że możecie mi wierzyć, jadąc nawet 100km/h bez zapięcia nie spada z głowy. podstawa to odpowiedni rozmiar! i jeżeli twoja głowa ma np. 56 cm to weż dokładnie taki własnie kask, ani centymetra większy!
kask świetny!, atest ma taki jak pisze: CNS, kto wie? jaki to atest, gdzie stosowany?
_________________
pozdrawiam ANDY
 
 
fazzi 



Rocznik: 2008
Wiek: 56
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 2691
Skąd: Jankes
Wysłany: 2008-12-30, 20:38   

atest CNS to znaczy ze ta firma wprowadza ludzi w blad, na ich stronie pisze ze sa przedstawicielem Louisa a tam pisze ze ten kask nie ma atestu na motocykl (ohne ECE) co oznacza brak atestu, Atest obowiazujacy w europie to ECE 22.05
http://www.louis.de/_1009...artnr_gr=204510
 
 
Gucio68 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2006
Dołączył: 05 Wrz 2008
Posty: 669
Skąd: Poznań
Wysłany: 2008-12-30, 21:29   

Czy ktoś posiada info o akceptacji DOT ze stanów w europie gdzie obowiązuje ECE ?
_________________
Gucio68 pozdrawia :-)
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4802
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-01-24, 12:31   

Ja posiadam kask z atestem DOT.

http://www.myleather.com/...0526&dispid=128


Mam w nosie akceptację, czy też jej brak przez przepisy Europejskie. Jeśli ktoś orzecha badał w Stanach, to znaczy, że podpisał się do dokumentem dopuszczającym go do użytkowania. Czyli musi być bezpieczny i kropka. To mi wystarczy. Na całe szczęście (choć ubolewam), świadomość prawna polskiej Policji jest tak niska, że policjanci (nawet z drogówki) nie mają z reguły pojęcia o naszych wątpliwościach. A absurdów związanych z przepisami jest więcej, np. moje moto miało przegląd amerykański a w Europie musiało przechodzić kolejny, tzw. pierwszy przegląd... ale to już inna historia.
_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
fazzi 



Rocznik: 2008
Wiek: 56
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 2691
Skąd: Jankes
Wysłany: 2009-02-07, 13:34   

1janbo napisał/a:
Mam w nosie akceptację, czy też jej brak przez przepisy Europejskie. Jeśli ktoś orzecha badał w Stanach, to znaczy, że podpisał się do dokumentem dopuszczającym go do użytkowania.

Piszac takie rzeczy wmawiasz ludziom ze orzeszek ma atest w USA a tak nie jest.
W USA sa stany gdzie mozna jezdzic bez kasku i ich wlasnie dotyczy uwaga ze mozna w nim jezdzic w niektorych stanach ale tam rownie dobrze mozna smigac w berecie.
Orzeszek to typowy kask paradny a jesli chodzi o bezpieczenstwo to fajnie to ujal Ostry w swoim progranie ze identyczna ochrone daje wydrazona polowka arbuza ;D
 
 
jorg 



Model: SYMPATYK
Wiek: 63
Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1572
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2009-02-07, 19:59   

Orzeszek fajnie wygląda,ale podczas jazdy zwiewa go do tyłu,a paska już nie idzie bardziej dociągnąć bo czym wtedy dychać :o
_________________
Prawdziwy przyjaciel jest z tobą na dobre i na złe.
Chcąc być czyimś przyjacielem,trzeba stać się godnym przyjaźni.
 
 
fazzi 



Rocznik: 2008
Wiek: 56
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 2691
Skąd: Jankes
Wysłany: 2009-02-07, 20:35   

jorg ja nie jestem przeciwnikiem orzeszka, piszac to chodzilo mi o to zeby swiadomie zakladac na motocykl to co nie jest do tego celu i jesli ktos wie o tym ze nie daje on zadnej ochrony i swiadomie go zaklada to spoko.
Atest bezpieczenstwa na motocyklach to ECE xxxx i on mowi ze kast byl testowany i jest bezpieczny. Atesty cns i dot dotycza materialow i mniej wiecej oznacza, ze produkt nie jest toksyczny i jego uzywanie nie zagraza zdrowiu.
Na wiaderku tez jest wytloczony atest DOT co nie znaczy ze mozna go uzywac zamiast kasku ;D
 
 
jorg 



Model: SYMPATYK
Wiek: 63
Dołączył: 28 Lis 2008
Posty: 1572
Skąd: Jastrzębie Zdrój
Wysłany: 2009-02-07, 21:16   

fazzi masz rację.Ja dzisiaj trochę pojeździłem,i jak wiało to orzeszek przy większych prędkościach się nie sprawdza(a była to moja I jazda) :( .Już czytam na forum posty odnośnie kasku otwartego,trzeba jakiś wybrać . ;)
_________________
Prawdziwy przyjaciel jest z tobą na dobre i na złe.
Chcąc być czyimś przyjacielem,trzeba stać się godnym przyjaźni.
 
 
1janbo 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2002
Wiek: 2
Dołączył: 24 Sty 2009
Posty: 4802
Skąd: Poznań, no wiadomo
Wysłany: 2009-02-07, 23:43   

fazzi napisał/a:
Na wiaderku tez jest wytloczony atest DOT co nie znaczy ze mozna go uzywac zamiast kasku ;D


...nie zgodzę się z Tobą. Masz fotkę wiaderka? No proszę Cię... DOT = US Department Of Transportation - departament transportu, czyli został zaakceptowany przez amerykański departament transportu. Jak to inaczej przetłumaczyć? Standard: ECE/DOT

...zobacz link(a) - http://www.myleather.com/...311&dispid2=129

[ Dodano: 2009-02-08, 01:02 ]
...dobra, przyznaję... niektórzy specjaliści twierdzą, że "fraza akceptowany-przez-DOT na kaskach nie powinna być w ogóle używana, ponieważ departament transportu nie testuje samego sprzętu, tylko materiały z jakich został on wykonany". Ale na kaskach nigdzie nie spotkałem symbolu ECE, ciekawe co to znaczy?

kask1.jpg
Plik ściągnięto 25025 raz(y) 8.13 KB

_________________
Moderator na emeryturze. Emeryt nie musi, emeryt może!

:dziadek: :czoper: :pokooj:

Siczka, cyt: "(...) Biorę z życia to co jest najlepsze, Piję wino i laski pieprzę, Głębsze myśli trzymam na uwięzi, Tak niejako życie chciałbym spędzić, Sram na pracę, marną płacę, mam je gdzieś (...)".

___________________
WOLNOŚĆ!!!
 
 
fazzi 



Rocznik: 2008
Wiek: 56
Dołączył: 27 Sie 2008
Posty: 2691
Skąd: Jankes
Wysłany: 2009-02-08, 11:34   

1janbo napisał/a:
Ale na kaskach nigdzie nie spotkałem symbolu ECE, ciekawe co to znaczy?

kask motocyklowy ma wszyta etykietke z numerem badania tego modelu oraz kod kreskowy.
ECE 22-05 to okreslenie handlowe i w moich kaskach znajdowalo sie na naklejce na szybce, w papierach i na pudelku.
Jesli piszemy o bezpieczenstwie to chcialem tez zauwazyc ze producent daje np 5 lat gwarancji i zaznacza ze po tym okresie nalezy kask wymiec ;p
Kiedys uwazalem ze kask to kask i kazdy jest do jazdy szosowej, niestety w dzisiejszych czasach produkuje sie kaski na deskorolke,rolki, rower, skuter,enduro, wspinaczkowe i motocyklowe.
Czasami fajnie na parade lub zlocie zalozyc jakis bajerancki, mozna tez w takim smigac ale warto sobie zdawac sprawe ze im bardziej kask zabudowany i im grubsza ma wysciolke jest bezpieczniejszy i stad wizualna wielkosc kaskow firmowych.
 
 
areks72 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2005
Wiek: 51
Dołączył: 05 Mar 2009
Posty: 428
Skąd: Zwoleń WZW
Wysłany: 2009-05-21, 11:40   Jaki kask na upalne dni?

Witam. Mam normalny, zwykły kask z szybą, ale w takie dni aby pośmigać "w koło komina" to trochę za gorąco. Mam również ten hełm a'la niemiecki, ale jakoś nie do końca mi on podchodzi. Co możecie doradzić?
_________________
Areks72
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group