YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Księgowe - Jednorazowa amortyzacja motocykla
Autor Wiadomość
Beny 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2011
Wiek: 49
Dołączył: 19 Sie 2012
Posty: 542
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-10-30, 09:13   Księgowe - Jednorazowa amortyzacja motocykla

Witajcie.

Oprócz tego że wszyscy jeździmy motocyklami to niektórzy z nasz mają działalności gospodarcze (i mają swoje księgowe), a może nawet są księgowymi lub mają biuro itp :)

Właśnie kupiłem moto (używane) na fakturę VAT (pełna faktura)
od której chce odliczyć 50% VAT ale też chce zamortyzować go jednorazowo

Czy ktoś ma wiedzę jak to wygląda po nowelizacji ustaw w 04.2014 bo mam sprzeczne informację.

Proszę też nie wpisywać innych komentarzy tylko rzeczowe merytoryczne informacje.

Z góry THX
_________________
GKP: XVS650 > XVS1300 CU (STRYKER) > BMW R1200GS 😳
 
 
spajk77 



Model: MS1900
Rocznik: 2006
Wiek: 46
Dołączył: 30 Lip 2014
Posty: 768
Skąd: Support 18 Poland
Wysłany: 2014-10-30, 21:13   

sie podepne bo bede mial podobny dylemat prawdopodobnie w grudniu.
 
 
MIKI 



Model: RS1700
Rocznik: 2007
Wiek: 54
Dołączył: 16 Lis 2009
Posty: 862
Skąd: Czarnków/Wlkp.
Wysłany: 2014-10-30, 21:29   

Możesz zamortyzować jednorazowo.
Natomiast koszty paliwa tylko częściowo bo nie spełnia wymogów vat.
Nie wiem jak to się ma do założenia książki pojazdu i rozpisywania kilometrówki tak jak np. w busach, bo to jest motocykl, i jak będzie interpretował UKS.
:nie_wiem:
 
 
ALICJA 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2009
Dołączyła: 18 Cze 2009
Posty: 143
Skąd: wielkopolska
Wysłany: 2014-10-31, 13:39   

Niestety w tym temacie interpretacje są różne - jak zwykle zresztą, bezpiecznie będzie odliczyć 50% Vat-u od zakupu motocykla i od wszystkich faktur dotyczących serwisu, napraw itp., od 01.07.2015 będziesz mógł odliczyć też 50% Vat-u od paliwa, Jest możliwość odliczania 100% Vat-u ale motocykl musi być używany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej i wiąże się to z obowiązkiem zgłoszenia do US i prowadzenia ewidencji przebiegu.
Jeśli chodzi o amortyzację to możesz amortyzować jednorazowo do wartości zakupu do 3.500 zł, lub wyższą wartość pod warunkiem, że jesteś "małym" podatnikiem lub w danym roku rozpocząłeś prowadzenie działalności gospodarczej.
Kilometrówkę trzeba prowadzić tylko wtedy, gdy pojazd nie jest wpisany do ewidencji środków trwałych ale jeśli amortyzujesz to musi być wpisany. :)
 
 
Beny 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2011
Wiek: 49
Dołączył: 19 Sie 2012
Posty: 542
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2014-10-31, 17:18   

ALICJA,miki, Wg mojej księgowej problem pojawia się przy definicji samochodu osobowego w ustawie o Vat i podatku dochodowego. W obu przypadkach motocykl jest samochodem osobowym i dlatego VAT w 50%
Jest interpretacja Izby skarbowej w Bydgoszczy z tego roku która oddziela VAT od dochodowego.
Pozostaje temat samej amortyzacji i problem z klasyfikacją.
Faktycznie motocykl w KŚT (Klasyfikacji Środków Trwałych) jest w kategorii 740 a samochody osobowe w kat 741 ale podobno jest problem że US'y chcą traktować motocykl jako samochód osobowy którego nie można amortyzować jednorazowo.
Muszę mieć pewność, że można bo pójdę na udry z moją księgową lub złożę jej oświadczenie żę ma tak zrobić na moją odpowiedzialność (jestem małym podatnikiem itp) :)
_________________
GKP: XVS650 > XVS1300 CU (STRYKER) > BMW R1200GS 😳
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group