YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Obwód Kaliningradzki
Autor Wiadomość
Lucky Luke 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2018
Wiek: 41
Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 77
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-14, 21:46   Obwód Kaliningradzki

Witam Wszystkich

Z racji że jest zima, nasze Gwiazdeczki stoją w ciepłych garażach, mam pytanie pod kątem ewentualnej letniej trasy na 2-3 dni. :czoper:

Obwód Kaliningradzki - jest za miedzą, niecałe 400 km od 100-licy. Niestety należy do Federacji Rosyjskiej, więc jest wymagana wiza oraz dodatkowe ubezpieczenie (wg. inf. MSZ).

Czy toś z Was był i może podpowiedzieć czy warto pod względem atrakcji turystycznych, historycznych, przyrodniczych. Jakie ceny?
Czy uzyskanie wizy, ubezpieczenia jest zbiurokratyzowne? Jakie koszty itp.
jak jest z przekroczeniem granicy? wg. MSZ często są wielogodzinne kolejki na przejściu granicznym.

Wielkie dzięki :)
 
 
Żółw 



Model: RS1700
Rocznik: 2009
Dołączył: 02 Sty 2011
Posty: 4528
Skąd: W-wa Bemowo
Wysłany: 2013-12-15, 11:57   

Lucky Luke, czas przejazdu zależy od przejścia granicznego. Osobiście polecam Bezledy lub Grzechotki (choć te drugie bardziej z racji wyśmienitej drogi dojazdowej S22 Elbląg-Grzechotki). Na obu przejedziesz w miarę szybko jako przejazd bezcłowy.

Sam obwód - cóż szału nie, ma dupy nie urywa. Koniecznie trzeba jechać z kamerką bo to w końcu część Rosji, a jak wiadomo to stan umysłu a nie kraj. Osobliwy kontrast podobny do tego jaki oglądasz na filmikach z YouTuba. Obok Maybacha czy Bentleya stoi np babcia z koperkiem i grzybkami ;/ . Styl jazdy aut nie do opisania i porównania z Polską.Mieszkańcy to tak na oko 10% bogaczy i 90% biedoty - strasznie przytłacza.

Wiza jak się kiedyś dowiadywałem (ale to było dla przejść bezcłowych to koszt ok 80 zł ale trza się było bujnąć do ambasady w Wawie teraz słyszałem że otworzyli coś w Olsztynie jeszcze)

Gorzej jest na samym przejściu i za nim jeżeli nie znasz cyrylicy (ja nie znam) i dojazd bez mapy albo nawigacji to gehenna. Znaki-drogowskazy napisane cyrylicą. Na przejściu granicznym zawsze ktoś Ci pomoże albo trzeba wyszukać w necie co trzeba wypełnić na granicy i wypełnić przed wyjazdem z domu.

Co do atrakcji - niewiele ich tam jest. Jeżeli interesuje Cię architektura, to jest wiele pięknych (zaniedbanych) budynków, które robią wrażenie mimo upływu lat. Nie tylko w Kaliningradzie ale również w innych miasteczkach. Jak chcesz porównać jak to kiedyś wyglądało i co się zmieniło (a zmieniło się baaaaaardzo dużo) to zerknij na tą stronkę:
Bildarchiv Ostpreussen i wpisz w wyszukiwarkę Królewiec albo Konigsberg lub inne miasto w obwodzie. Przeżyjesz wtedy lekki szok ;)

Puenta - jest niebezpiecznie, dziwnie i dziko.

Osobiście poleciłbym Ci Kłajpedę na Litwie (co do dojazdu - może i więcej kilometrów, ale na pewno bezpieczniej i bardziej cywilizowanie). Kłajpeda jest również dużo ładniejsza pod względem wizualnym jako kurort. A Litwa ma dużo więcej atrakcji turystycznych.
_________________
The man makes the patch, the patch don't make the man!!!
 
 
Lucky Luke 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2018
Wiek: 41
Dołączył: 20 Sty 2013
Posty: 77
Skąd: Warszawa
Wysłany: 2013-12-15, 16:54   

Żółw, wielkie dzięki za szczegółowe info. Odnośnie Litwy i Kłajpedy to już odwiedziłem i rzeczywiście była przyjemnie. Może rzeczywiście zastanowię się nad o. Kaliningradzkim, może jeszcze ktoś jeszcze coś dopowie...zobaczymy:) fakt jest jeden że to Rosja, a nie UE.
 
 
Endrju 



Model: XV 1700 Warrior
Rocznik: 2008
Wiek: 65
Dołączył: 08 Wrz 2011
Posty: 663
Skąd: warszawa
Wysłany: 2013-12-16, 20:45   

Jeszcze dodam, że cena paliwa to około 2,9 PLN za litr ( jak dobrze pamiętam). Grzechotki wg mnie najlepsze przejście graniczne prawie się nie stoi w kolejce. jeśli wybierasz się na o2o liub innym pojazdem musisz pamiętać, aby na granicy wypisać dokumenty na wwóz czasowy pojazdu ( od celników rosyjskich otrzymasz taki druk ) bez wypisania i podpisania przez celnika takiego druku będziesz miał problem z wyjazdem. Co warto zobaczyć - na pewno muzeum bursztynu w centrum miasta. Warto zobaczyć Baltijsk - kiedyś miasto zamknięte, miasto na Mierzei Wiślanej u wejścia do Zalewu Wiślanego. Podobno jest piękna trasa Mierzeją łączącą Obwód z Litwą - trasa widokowa zaczyna się od miejscowości Zielenogradsk. Jest tam trasa widokowa dla rowerów - nie wiem czy innymi pojazdami można tam wjechać - tego jeszcze nie sprawdziłem. Nawigacja i mapy - nawigacja nie działa próbowałem ściągnąć mapę Obwodu ale niestety nie namierzyłem nigdzie. Niestey trzeba jeżdzić na nosa albo trzeba zasięgać tzw języka.
_________________
O MATKO CZEMU PIJE TAK RZADKO

Endrju
 
 
Zygi 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 40
Dołączył: 14 Mar 2013
Posty: 1068
Skąd: Cz-wa/Sz-n
Wysłany: 2013-12-16, 20:59   

Tutaj kolejna atrakcja tego rejonu, ale uwaga, wystawa może okazać się czasowa. :nie_wiem:

http://wiadomosci.gazeta....html#BoxWiadTxt
_________________
Żołnierz nie ginie...
Żołnierz wyrusza chronić niebo.....
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group