YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Czechy - obowiązkowe wyposażenie motocykla
Autor Wiadomość
tqmeh 



Model: MS1300
Rocznik: 2018
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 1259
Skąd: Liberec
Wysłany: 2016-07-18, 08:06   Czechy - obowiązkowe wyposażenie motocykla

Witam,

temat był już poruszany, takie info znalazłem w necie



Cytat:
Czeska Centrala Ruchu Turystycznego Czech Tourism przypomina turystom, jakie obowiązkowe wyposażenie samochodu powinni posiadać i jakie są ceny winiet, obowiązujących na czeskich drogach.

Wszyscy kierowcy, podróżujący czeskimi drogami powinni obowiązkowo posiadać w samochodzie:
- zapasowy bezpiecznik elektryczny
- zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz narzędzia potrzebne do ich wymiany
- podnośnik samochodowy
- klucz do demontażu kół
- koło zapasowe
- apteczka samochodowa
- trójkąt ostrzegawczy.

Wskazane jest także posiadanie co najmniej jednej kamizelki odblaskowej.

Motocykle natomiast muszą być wyposażone w zapasowy bezpiecznik, zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju do zewnętrznego oświetlenia i sygnalizacji świetlnej oraz apteczkę.

Szczegółowe informacje dotyczące wyposażenia obowiązkowego pozostałych pojazdów można znaleźć w DzU 341/2002 oraz na stronie <a target=_blank href='http://www. mvcr. cz'>www. mvcr. cz</a>

Kierowcy jadący do Czech powinni też pamiętać o obowiązku posiadania winiet. I tak w 2007 roku kierowcy pojazdów o wadze do 3,5 tony zapłacą 200 czeskich koron za winietę siedmiodniową, 300 koron za miesięczną, a 900 koron za roczną.

Kierowcy cięższych pojazdów (3,5-12 ton) zapłacą 650 koron za siedmiodniową winietę, 1750 za miesięczną i 7000 koron za roczną.

Motocykle na czeskich autostradach nie muszą mieć winiety - winiety obowiązują jedynie dla pojazdów dwuśladowych, czyli 4 i więcej kołowych.


http://forum.motocyklisto...enie-motocykla/
_________________
Pozdrawiam Tomek





http://aprs.fi/?call=SQ6OEN-10 Link do skopiowania trasa na żywo
 
 
OldDiver 



Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2006
Dołączył: 26 Lis 2011
Posty: 3062
Skąd: Wrocław/Kiełczów
Wysłany: 2016-07-18, 09:49   

tqmeh napisał/a:
- koło zapasowe
To Oni nie wiedzą że już powoli odchodzi się od kół zapasowych. Jak kupowałem samochód na wiosnę to mało modeli już ma koło zapasowe. A poza tym jest coś takiego jak assistance które przyjeżdża z ... zarówką. ;D

Poza tym ten cytat jest z prawie 10 lat. Pytanie czy TO jest jeszcze aktualne.
_________________
Posiadam prawo do komentowania i … nie zawaham się Go użyć !
I … nie jest to nabijanie licznika.

Deflektor kolanowy w ... łykend - https://drive.google.com/file/d/1CL7D6yzf_UhicpEcAaxSxHq3a_MCmMeG/view?usp=sharing

Kupię trajkę !
Ostatnio zmieniony przez OldDiver 2016-07-18, 09:57, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
filipesku 


Model: BĘDZIE
Rocznik: 2006
Wiek: 54
Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 3505
Skąd: Wilcza Góra
Wysłany: 2016-07-18, 09:56   

OldDiver napisał/a:
A poza tym jest coś takiego jak assistance które przyjeżdża z ... zarówką


Już widzę jak się dogadujesz z czeską policją .... mandacik i tyle...
_________________
Życie to taka impreza z której nikt nie wychodzi żywy....


---------------------------------
Yamaha Drag Star 650
2013 - 7 tys. km
2014 - 14 tys. km
Honda VTX 1800
2015 - 7 tys. km
2016 - 8,5 tys. km
2017 - zmieniła właściciela
 
 
nunio 



Model: RS1600
Rocznik: 1999
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 185
Skąd: Galicja
Wysłany: 2016-07-18, 09:58   

Nie jest to prawdą - zgodnie z Konwencją Wiedeńską o Ruchu Drogowym z 1968 roku pojazd w ruchu międzynarodowym na terytoriach sygnatariuszy Konwencji ma być wyposażony zgodnie z przepisami kraju rejestracji w tym zakresie:

art. 3 ust. 3 Konwencji o ruchu drogowym, Wiedeń 1968 r napisał/a:
Z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w załączniku 1 do niniejszej konwencji Umawiające się Strony są obowiązane dopuścić do ruchu międzynarodowego na swoich terytoriach pojazdy samochodowe i przyczepy odpowiadające warunkom określonym w rozdziale III niniejszej konwencji, którymi kierujący spełniają warunki określone w rozdziale IV; są one również zobowiązane do uznawania dowodów rejestracyjnych, wydanych zgodnie z przepisami rozdziału III, za zaświadczające, do chwili przedstawienia dowodu przeciwnego, że pojazdy, których one dotyczą, odpowiadają warunkom określonym w wymienionym rozdziale III.


Oczywiście wolną wolą motonity jest posiadanie dodatkowego wyposażenia dla własnej wygody, bezpieczeństwa czy wreszcie świętego spokoju - lecz obowiązku prawnego w tym zakresie brak!
_________________
cenzura//Kozak_Barabasz
 
 
filipesku 


Model: BĘDZIE
Rocznik: 2006
Wiek: 54
Dołączył: 24 Lis 2012
Posty: 3505
Skąd: Wilcza Góra
Wysłany: 2016-07-18, 10:04   

nunio, masz rację.... Nie ma to jak pogadać sobie z czeską policją o Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym z 1968 roku .... oczywiście po czesku :)
Wolę dla świętego spokoju mieć garść bezpieczników i drugą garść żarówek :)
_________________
Życie to taka impreza z której nikt nie wychodzi żywy....


---------------------------------
Yamaha Drag Star 650
2013 - 7 tys. km
2014 - 14 tys. km
Honda VTX 1800
2015 - 7 tys. km
2016 - 8,5 tys. km
2017 - zmieniła właściciela
 
 
nunio 



Model: RS1600
Rocznik: 1999
Dołączył: 05 Lut 2016
Posty: 185
Skąd: Galicja
Wysłany: 2016-07-18, 10:17   

Bardzo dobrze się gada z czeską policją i każdą inną, jeśli umyślnie lub z niewiedzy chcą z człowieka zrobić jelenia... jeżdżę na bieżąco na Węgry przez Słowację a ze słowackimi policjantami rozmawia się prawie jak z czeskimi ;p

Kamizelki wożę z rozsądku ale już kompletu żarówek i linki holowniczej w obowiązującym kolorze nie mam i nie zamierzam mieć, mijając na całej trasie co kilka kilometrów stacje benzynowe /piszę o samochodach/.
Tylko raz straciłem jakiś kwadrans w wielkiej miejscowości o śmiesznej nazwie Kobyly /przez "el"/ - Polacy znani są z chamstwa za kierownicą i cwaniactwa tirowców ale to nie znaczy, że mamy się dać rzeźbić bezprawnie przez niedouczonych stróżów prawa... lecz to oczywiście tylko i wyłącznie moje zdanie :roll:
_________________
cenzura//Kozak_Barabasz
 
 
wemar 


Model: RS1700
Rocznik: 2006
Dołączył: 16 Sty 2013
Posty: 1133
Skąd: Bydgoszcz
Wysłany: 2016-07-18, 10:55   

filipesku napisał/a:
nunio, masz rację.... Nie ma to jak pogadać sobie z czeską policją o Konwencji Wiedeńskiej o Ruchu Drogowym z 1968 roku .... oczywiście po czesku :)
Wolę dla świętego spokoju mieć garść bezpieczników i drugą garść żarówek :)

Ładujesz do smartfona treść konwecji w pdf-ie, a tam jest preambuła we wszystkich jezykach, że dane państwo zobowiazuje się do przestrzegania jej zapisów. Sama treść konwencji jest po angielsku lub francusku, zależy od ściągniętej wersji. Matołki jednak doskonale wiedzą w czym rzecz i pokazanie samej strony tutułowej załatwia sprawę.
Poza tym, nie musisz znać języka, ważne, byś miał w telefonie nr telefonu kontaktowego ambasady i/lub konsulatów w danym kraju.

Nie mniej jednak, jak pisze nunio, warto zabrać ze sobą kilka drobiazgów, jak żarówki, bazpieczniki i kamizelkę, bo jak będą potrzebne, to światła pidiefem konwencji ze smartfona raczej nie nie naprawimy. Nie znaczy to jednak, że trzeba karmić małe ego niedowartościowanych policjantów.
_________________
Jeżdżę, ... bo lubię.
 
 
Merlin 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 62
Dołączył: 17 Sie 2008
Posty: 3290
Skąd: JANKES - RACIBÓRZ
Wysłany: 2016-07-18, 15:44   

Sprawdzają to wszystko co wyszczególnione w pierwszym poście, koło zapasowe też (choć zastanawiam się co zrobią jak ktoś ma fabryczny zestaw naprawczy?
_________________
Maciek
MS (MaStodont) 1900


Lepiej milczeć i uchodzić za głupiego, niż się odezwać i rozwiać wątpliwości.

Piwo bezalkoholowe to pierwszy krok do nadmuchiwanej kobiety.

"Trzeźwość jest do dupy" Ozzy Osbourne
 
 
tqmeh 



Model: MS1300
Rocznik: 2018
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 1259
Skąd: Liberec
Wysłany: 2018-08-01, 18:26   

Cytat:
Funkcjonariusze szukają polskich tablic. Sypią się mandaty

Minimum 150 zł mandatu – w zależności od kursu walut – może czekać kierowców wybierających się na wakacje. Policja za granicą korzysta z niewiedzy i wlepia kary za brak żarówek czy kamizelki odblaskowej. Niestety, uchronienie się przed wydatkami nie jest ani łatwe, ani przyjemne.

Jesteśmy jednym z ostatnich krajów Unii Europejskiej, który tak mało wymaga od kierowców w kwestii bezpieczeństwa. Właściciele aut muszą się jedynie upewnić, że wożą ze sobą gaśnicę i trójkąt. Apteczka do udzielenia pierwszej pomocy nie jest wymagana. Kamizelka odblaskowa to przesada, a zapasowe żarówki wydają się absurdem. Inaczej sytuacja ma się w Czechach czy Niemczech.

Właśnie u naszych południowych sąsiadów można natknąć się na nadgorliwych stróży prawa, którzy dokładnie sprawdzą wyposażenie naszego auta. "Pojechaliśmy po piwo do Czech i kontrola, brak zapasowych żarówek – 1000 koron" – relacjonują internauci. Polacy z ograniczonym wyposażeniem obowiązkowym są idealnym celem dla funkcjonariuszy. Tymczasem prawo jest po naszej stronie.

Problem polega na tym, że dokument potwierdzający nasze prawa pochodzi z 1968 roku. Konwencja Wiedeńska o ruchu drogowym stwierdza, że możemy poruszać się za granicą z wyposażeniem pojazdu takim, jakie jest wymagane w kraju jego rejestracji. Potrzebujemy więc – przynajmniej do momentu, w którym Ministerstwo Infrastruktury nie zmieni przepisów – zaledwie trójkąta i gaśnicy.

Gdy zostaniemy zatrzymani za granicą przez nadgorliwego policjanta, sprawa nie jest prosta. Można powoływać się na konwencję, choć trzeba liczyć się z uporem funkcjonariusza. Eksperci wskazują, że lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i wydać kilkadziesiąt złotych na dodatkowe elementy.

– Jeżeli wiemy, że zagraniczne przepisy wymagają takiego wyposażenia, a jego brak może rodzić problemy, lepiej zabrać dodatkowy trójkąt czy apteczkę. Nigdy nie wiadomo, kiedy może się ona przydać – twierdzi Maciej Wroński, prezes organizacji pracodawców "Transport i Logistyka Polska". Znane są historie kierowców, którzy wpadają na pomysł skontaktowania się z ambasadą. – Opieka konsularna nie powinna być nadużywana – dodaje Wroński.

Tym bardziej że z braku kamizelki nie wytłumaczymy się, gdy będziemy wymieniać koło na poboczu. Warto także pamiętać, że za granicą mandaty trzeba zapłacić od razu, na miejscu. Nie ma możliwości wybrania mandatu kredytowanego.


https://moto.wp.pl/funkcjonariusze-szukaja-polskich-tablic-sypia-sie-mandaty-6279687614969473a
_________________
Pozdrawiam Tomek





http://aprs.fi/?call=SQ6OEN-10 Link do skopiowania trasa na żywo
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2018-08-02, 00:43   

Cytat:
Eksperci wskazują, że lepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i wydać kilkadziesiąt złotych na dodatkowe elementy.


konkretni eksperci. O tyle, o ile nie widzę problemu z apteczką, czy kamizelkami, to wożenie zapasowych żarników ksenonów, to chyba absurd. Po pierwsze sa bardzo drogie i taki zapas może sie nigdy nie przydać, ponieważ są bardzo długowieczne, ok 3000 godzin, co przy średniej prędkości 40 km/h daje 120 tyś km jazdy w nocy lub jak jest bardzo słaba widoczność, ponieważ normalnie świecą lampy dzienne.a po drugie wymiana zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu tylko w ASO. Tył -ledy nie wymienne, Nie mam pewności co do kierunkowskazów. A już chyba w nowszych Audi to nie ma żarówek już wcale. Dzienne i kierunki to ledy, oświetlenie ledy lub ksenon, tył ledy. Co mam wozić ? całe lampy Przepisy z czasów Skody 105
No i zachowanie czeskich policjantów, to zwykłe polowanie :evil:
Ciekawe co powie czeski policmajster, jak wyciągnę komplet żarówek motocyklowych, P21, H4, itp jadąc puszka, bo mam całkiem zgrabne pudełeczko :nie_wiem:
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Parowóz 


Model: MS1300
Rocznik: 2013
Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-05, 22:03   

Bez "pokutu" się nie obejdzie. Ale życzliwością nie odbiegają od naszych. Za to we Francji, jak jeszcze jeździłem 1100 i zapomniałem, że już włączyłem rezerwę, policjanci na motorach skoczyli do najbliższej stacji (ok 40 km) i przywieźli paliwo. I zawsze pozdrawiają.
_________________
ZAWSZE POD PARĄ

PAROWÓZ

ciągnął skład: DS650, V-Star 1100
 
 
tqmeh 



Model: MS1300
Rocznik: 2018
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 1259
Skąd: Liberec
Wysłany: 2018-08-06, 08:02   

Parowóz, Tak jak mówisz zależy na kogo się trafi, jeszcze nie miałem kontroli w Czechach chociaż często stoją, tajniaków tez nie brakuje, jak się jedzie normalnie a wydech jest dłuższy niż 15cm ;D nikt się motocyklistów nie rusza
_________________
Pozdrawiam Tomek





http://aprs.fi/?call=SQ6OEN-10 Link do skopiowania trasa na żywo
 
 
Parowóz 


Model: MS1300
Rocznik: 2013
Dołączył: 21 Wrz 2012
Posty: 21
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2018-08-06, 08:58   

Tqmeh, Święte słowa! Narzekamy na Czechów, Niemców i inne nacje, ale tak naprawdę w granicach UE nie zetknąłem się z taką niechęcią do motocyklistów jak w Polsce. W ubiegłym roku dwóch misiów na motorach czepiło się kumpla, że za głośne wydechy (a ma fabryczne i ledwo go słychać). Odpuścili po awanturze, że nie mają homologowanego urządzenia do mierzenia obrotów silnika, a że to była Suzi bulevard to obrotomierza nie było. O kierowcach puszek nie wspomnę... :wmur:
_________________
ZAWSZE POD PARĄ

PAROWÓZ

ciągnął skład: DS650, V-Star 1100
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2018-08-06, 21:11   

Parowóz napisał/a:
ale tak naprawdę w granicach UE nie zetknąłem się z taką niechęcią do motocyklistów jak w Polsce.
jak do tej pory to miałem same sympatyczne spotkania z panami i paniami w białych czapkach. . A ostatnie, kiedy mogłem zapłacić i nie było nic na obronę, bo miałem bezczelnie zasłoniętą tablice piórnikiem, skończyło sie na żartach i rzecz jasna odczepieniu piórnika. Pogadaliśmy chwilę i pojechałem.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group