YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
Przesunięty przez: krotom
2011-04-29, 08:38
Dodatkowe światło Stop
Autor Wiadomość
Gandalf 



Model: DS 1100 Custom
Rocznik: 2002
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sie 2013
Posty: 106
Skąd: OL-WA
Wysłany: 2016-10-17, 14:54   Dodatkowe światło STOP

Witam,

Co prawda operację montażu dodatkowego światła STOP wykonałem dobrych kilka miesięcy temu, ale chętnie podzielę się z Wami informacjami w tym zakresie, bo może w nadchodzącym okresie zimowym, ktoś będzie miał ochotę zrealizować podobny temat.

Rys historyczny ;)
==============
Na początku sezonu, wracając z pierwszej, dłuższej wyprawy 2oo, miałem nieodparte wrażenie, że dużo samochodów nienaturalnie podjeżdża mi pod kuper. W rezultacie okazało się, że miałem uszkodzone światło STOP (konkretnie żarówkę). Oczywiście wymiana załatwiła sprawę, ale jednocześnie zakiełkował w mojej głowie pomysł montaży dodatkowego światła stop, dla podniesienia poziomu bezpieczeństwa (a raczej uspokojenia swoich myśli w tym zakresie ;) ).

Opis techniczny
=============
Na bazarze motocyklowym przegrzebałem wszystkie dostępne opcje (jak się okazało nie było tego tak wiele) i mój wybór padł na akcesoryjną lapę tylną LED:



Jakoś wykonania oceniam na dobry+. Cała lampa jest dość ciężka, diody zamontowane na dobrze wykonanej płytce drukowanej, zamkniętej w estetycznej obudowie. Zapewniają dwa poziomy świecenia - dla świateł pozycyjnych oraz światła stop (dość jasnego i dobrze widocznego w dzień). Ponieważ w moim wypadku, zależało mi tylko na opcji STOP, dokonałem niewielkich przeróbek z lutownicą. Oryginalne przewody wyrzuciłem, montując w to miejsce przewód głośnikowy, dwużyłowy (1,5 mm) w przezroczystej izolacji.

Ideą mojego montaży było możliwe jak najwyższe ulokowanie dodatkowego światła stop, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności posiadanego bagażnika, dlatego postanowiłem poeksperymentować z punktem montażu na jego chromowanych rurkach. Opcja wiercenia otworów w błotniku, jak również kaleczenia samego bagażnika została odrzucona już na etapie projektowym. Do końca nie wiedziałem, czy światło się sprawdzi, dlatego wolałem pozostawić sobie opcję wycofania do stanu pierwotnego. Po długich przymiarkach, udało mi się znaleźć optymalne miejsce, w którym zawieszenie lampy klinowało się na tyle stabilnie, że nie było ryzyka jej przesunięcia podczas drgań całego motocykla. Do montażu posłużył mi "kosmiczny" wynalazek - trytytki (małe, białe, aby jak najmniej rzucały się w oczy ;) ).

Na początku chciałem wpiąć się instalacja elektryczną w wiązkę kabli idących pod błotnikiem tylnego koła, ale wymagałoby to wykonania dodatkowego otworu. Ponieważ tak jak wspominałem, miało być to rozwiązanie nieinwazyjne, postanowiłem wycofać przewód pod siedzeniami pasażera i kierowcy do kostki elektrycznej, znajdującej się nad akumulatorem. Tam tez dokonałem niezbędnych połączeń elektrycznych (bez przecinania oryginalnego okablowania). Całość wygląda tak:




Wrażenia z użytkowania
===================
Rozwiązanie sprawdziło się w 100%. Przez tych kilka miesięcy użytkowania nie zauważyłem żadnych problemów - zarówno w funkcjonowaniu samego światła stop, jak i podczas użytkowania bagażnika (nie koliduje podczas montażu uchwytów "pajączka", lub dodatkowych gum).

Dwie rzeczy, które planuje usprawnić w nadchodzącej przerwie między-sezonowej:
- zastosować dodatkową kostkę na przewodzie zasilającym lampę, aby podczas zdejmowania kanapy tylnej pasażera, umożliwić jej swobodne odłączenie. Nie wspomniałem o tym na początku, ale bagażnik mam zintegrowany z kanapą tylną, czyli aby np. wymienić filtr paliwa, muszę zdemontować obie kanapy, wraz z bagażnikiem,
- zaplanować przerobienie tymczasowego montażu lampy z wykorzystaniem trytytek, na bardziej profesjonalne rozwiązanie, np. przyspawanie uszka od uchwytu do rurek bagażnika (chociaż pewnie wymagałoby to dodatkowego oddania całości do chromowania, więc jeszcze myślę, jak to rozwiązać docelowo).

Wot i cała konstrukcja ... jak ktoś ma jakieś pytania, chętnie odpowiem ;)
 
 
Jacek6 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2007
Wiek: 57
Dołączył: 01 Lis 2013
Posty: 1034
Skąd: OPOLE
Wysłany: 2016-10-17, 15:22   

Jak szukałeś lampy to nie rzuciła Ci się w oczy taka która nie jest półokrągła od dołu ? Może masz coś takiego "na oku". Jeśli tak to daj linka.
 
 
Gandalf 



Model: DS 1100 Custom
Rocznik: 2002
Wiek: 48
Dołączył: 12 Sie 2013
Posty: 106
Skąd: OL-WA
Wysłany: 2016-10-17, 15:36   

Jacek6 napisał/a:
Jak szukałeś lampy to nie rzuciła Ci się w oczy taka która nie jest półokrągła od dołu ? ...


Tak naprawdę, to ja tę lampę zamontowałem odwrotnie (do góry nogami), bo jest półokrągła od góry ;) Standardowo jest przystosowana do montażu pod błotnikiem, czyli stroną płaską do dołu. Poszukaj wśród produktów "Highway Hawk", mają różne wzory- mi akurat podszedł ten. Ale szczerze mówiąc typowo "prostokątnej" nie widziałem ...

Aha - dodatkowo, stopka montażowa jest na dwóch śróbkach, więc jakby co, można ją odkręcić od lampy.
 
 
Rafał Tomiński 


Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 50
Dołączył: 05 Maj 2017
Posty: 18
Skąd: PWL
Wysłany: 2017-05-13, 13:46   

Też myślę o dodatkowym świetle stop.
Gdzie można kupić taką fajną lampę? :roll:
 
 
tqmeh 



Model: MS1300
Rocznik: 2018
Dołączył: 12 Cze 2013
Posty: 1259
Skąd: Liberec
Wysłany: 2017-05-13, 17:19   

http://lantis.pl/towar.5158.lampa.led.tył.wąska.chrom.highway.hawk.html
_________________
Pozdrawiam Tomek





http://aprs.fi/?call=SQ6OEN-10 Link do skopiowania trasa na żywo
 
 
soft 



Model: MS1900
Rocznik: 2008
Wiek: 53
Dołączył: 21 Sie 2008
Posty: 1489
Skąd: Zamość
Wysłany: 2017-05-13, 18:51   

prawie dwie paczki! za lampkę....... ja pierdziu.
_________________
XV1900 Stratoliner Midnight
 
 
Rafał Tomiński 


Model: DS 650 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 50
Dołączył: 05 Maj 2017
Posty: 18
Skąd: PWL
Wysłany: 2017-05-13, 19:47   

Wielkie dzięki za link.
Rzeczywiście, tania nie jest.
 
 
F.I.P. Berek 



Model: DS 650 Custom
Rocznik: 2001
Wiek: 58
Dołączył: 02 Maj 2010
Posty: 684
Skąd: Chełm
Wysłany: 2017-05-14, 18:18   

Panowie raczą żartować, że drogo... Jakbym słyszał komentarze użytkowników WSKi...

Drogo to tutaj jest: http://www.custom-motorcy...k-brass-grill/.


A zawsze u azjatów można kupić taniej : http://www.dhgate.com/pro...;srp|1076271913


...i półokrągła od dołu ;D .
_________________
jeżeli nam zabraknie sił
zostaną jeszcze
morze i wiatr
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group