YAMAHA Drag Star FORUM
FAQFAQ  Mapa GoogleMapa Google  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat  DownloadDownload

Poprzedni temat «» Następny temat
OC- zakup nowego lub używanego pojazdu
Autor Wiadomość
jkurnik 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2005
Wiek: 46
Dołączył: 02 Lis 2009
Posty: 193
Skąd: Polska
Wysłany: 2009-11-24, 10:56   OC- zakup nowego lub używanego pojazdu

Witam
zakupiłem motocykl w tym miesiącu i zastanawiam się czy moge używać OC poprzedniego włąściciela czy mam wykupić sobie nowe ubezpieczenie. Słyszałem, że OC starego włąściciela przechodzi na nowego w chwili zawarcia umowy kupna sprzedaży ale czy jest ważne do końca trwania umowy OC czy na jakiś określony czas? Czy musze informować ubezpieczyciela że teraz ja używam tego OC?
_________________
YAMAHA XVS 1100A Classic
YAMAHA XVS 1100A Custom
HONDA Shadow VT 125
Minsk 125 typ 400
Ostatnio zmieniony przez MarcinBig 2012-03-19, 16:23, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PIOTRUŚ 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2008
Wiek: 38
Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 210
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-11-24, 12:57   

Przy zakupie pojazdu otrzymujemy OC na ten pojazd od zbywcy . Od zakupu pojazdu mamy 30 dni na zmianę ubezpieczyciela lub przepisanie polisy na swoje nazwisko .
Po tym okresie polisa z automatu staje się nasza własnością i nie ma już możliwości jej wypowiedzenia tylko musimy ja kontynuować...

Jeżeli okres trwania polisy jest krótszy a chcemy zmienić ubezpieczyciela należy polisę zbywcy wypowiedzieć na jeden dzień przed jej końcem, obowiązek wypowiedzenia spoczywa na kupującym ,inaczej zawiąże się ona na kolejne 12 miesięcy z mocy ustawy.
_________________
Suzuki GSF 650 SA
 
 
PIOTRUŚ 


Model: SYMPATYK
Rocznik: 2008
Wiek: 38
Dołączył: 08 Wrz 2009
Posty: 210
Skąd: Kraków
Wysłany: 2009-11-24, 23:12   

aha przypomniało mi się ,że na odwrocie niektórych polis jest to wszystko opisane co i jak ;p

a tu stronka z wszelkimi informacjami odnośnie ubezpieczeń obowiązkowych
http://www.ufg.pl/
_________________
Suzuki GSF 650 SA
 
 
Paco 



Model: SYMPATYK
Wiek: 54
Dołączył: 17 Gru 2009
Posty: 182
Skąd: Free Star - WM
Wysłany: 2009-12-30, 11:13   

W uzupełnieniu tematu, zdjęcie zrobione 28.12.2009 na tablicy ogłoszeniowej w Urzędzie Miasta. Sorry za jakość ale phon mi sie poruszył

termin oc.jpg
Plik ściągnięto 237 raz(y) 289.74 KB

_________________
Woda jest mokra, niebo niebieskie a licho nie śpi ...
 
 
MarcinBig 



Model: SYMPATYK
Wiek: 55
Dołączył: 02 Cze 2009
Posty: 2173
Skąd: Gniezno
Wysłany: 2009-12-30, 13:09   

Konsekwencjami nieprzepisania umowy na siebie może być to że ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie całkowite a od nas będzie dochodził tej części o jaką proporcjonalnie została zaniżona składka (informacja do skonsultowania).
Ponadto przy wypowiadaniu umowy należny się posłużyć ściśle określonym wzorem wniosku.
Ponadto PZU zażądało przy składaniu tego wniosku dowodu osobistego osoby wypowiadającej umowę ubezpieczenia OC.
_________________
There Are Things Known, and Things Unknown, and In Between Are the Doors
"Fikcja musi być prawdopodobna aby stała się prawdą"
 
 
PSZEMAS 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2018
Wiek: 46
Dołączył: 10 Lut 2011
Posty: 5075
Skąd: Kurzętnik / NML
Wysłany: 2011-04-09, 16:54   

przy pojeździe używanym warunkiem rejestracji jest ważna polisa OC,
Ostatnio zmieniony przez MarcinBig 2012-03-19, 16:32, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kuba-B 



Model: SYMPATYK
Wiek: 54
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 345
Skąd: Poznań/Koszalin
Wysłany: 2011-04-09, 17:15   

PSZEMAS napisał/a:
przy pojeździe używanym warunkiem rejestracji jest ważna polisa OC,



Najpierw rejestrujesz, dostajesz czasówkę na 1 miesiąc. Do ubezpieczalni i następnie jak stały dowód rejestracyjny będzie do odbioru to jedziesz z ubezpieczeniem.
_________________

"Lepsze jutro było wczoraj".
Ostatnio zmieniony przez MarcinBig 2012-03-19, 16:32, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
PASS 



Model: SYMPATYK
Rocznik: 2009
Wiek: 61
Dołączył: 27 Lut 2010
Posty: 76
Skąd: Poznań
Wysłany: 2011-04-09, 18:53   

Nowy motocykl z salonu najpierw rejestrujesz(mi proponował załatwienie rejestracji salon za niewielkką opłatą, ale ich olałem) na podstawie faktury zakupu i innych papierów(homologacja itp.), które wystawia salon. Później robisz ubezpieczenie. Najtaniej OC+AC wychodziło w Alianz, ale to zależy też od nabytych wcześniej zniżek. Mnie kosztował komplet ok.1300pln, ale mam zniżki wypracowane na max. AC na motonga w PZU to tragedia. Chcieli wtedy ok 3500zł :poddajesie:
Wszystko załatwiasz w 1 dzień i :zespol:
A! I dali mi czasówkę na miesiąc :nie_wiem: po jaki .....!
_________________
XVS950A
Ostatnio zmieniony przez PASS 2011-04-09, 19:33, w całości zmieniany 2 razy  
 
 
Kuba-B 



Model: SYMPATYK
Wiek: 54
Dołączył: 27 Sty 2010
Posty: 345
Skąd: Poznań/Koszalin
Wysłany: 2011-04-09, 19:01   

Tu jest wszystko opisane:
http://eurzad.szczecin.pl/chapter_51052.asp

Moje spostrzeżenia napisałem na podstawie pojazdu sprowadzonego za Wielkiej Wody.
_________________

"Lepsze jutro było wczoraj".
 
 
witek1965 



Model: DS 1100 Classic
Rocznik: 2008
Wiek: 59
Dołączył: 28 Maj 2009
Posty: 14512
Skąd: Gdzieś
Wysłany: 2011-04-09, 21:44   

Kuba-B napisał/a:
Tu jest wszystko opisane:
masz rację. Dobrze napisali

Jakie dokumenty wymagane są przy rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy ?

1) Wniosek o rejestrację - czasową rejestrację - wyrejestrowanie pojazdu" (BOI-29) (wypełnia właściciel, właściciele)

Załączniki:

* dowód własności pojazdu (np. umowa sprzedaży, rachunek, faktura VAT),
* zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu (jeśli jest wymagane),
* dowód rejestracyjny lub inny dokument potwierdzający rejestrację pojazdu za granicą, wydany przez organ właściwy do rejestracji pojazdów za granicą,
* dowód odprawy celnej przywozowej, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa trzeciego,
* dokument potwierdzający zapłatę akcyzy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, jeżeli samochód osobowy został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego,
* zaświadczenie wydane przez właściwy organ potwierdzające:
- uiszczenie podatku od towarów i usług, jeżeli pojazd został sprowadzony z terytorium państwa członkowskiego,
- brak takiego obowiązku
* dowód wpłaty 500 zł na konto Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 roku o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji /Dz. U. Nr 25, poz. 202 z późniejszymi zmianami/)
* ocena rzeczoznawcy samochodowego ustalająca rok produkcji pojazdu, jeżeli nie wynika ona jednoznacznie z innych dokumentów przedłożonych do rejestracji.



Do wglądu:

* dokument tożsamości właściciela
* dowód osobisty w przypadku obywatela polskiego będącego osobą fizyczną,
* paszport oraz dokument poświadczający zameldowanie na terytorium RP w przypadku cudzoziemca będącego osobą fizyczną,
* wypis z rejestru sądowego oraz nr REGON w przypadku przedsiębiorcy posiadającego osobowość prawną,
* zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, umowa spółki oraz odpowiednio dowód osobisty w przypadku obywatela polskiego będącego osobą fizyczną lub paszport oraz dokument poświadczający zameldowanie na terytorium RP w przypadku cudzoziemca będącego osobą fizyczną, w przypadku przedsiębiorcy nie posiadającego osobowości prawnej.
* pisemne pełnomocnictwo oraz odpowiedni dokument tożsamości pełnomocnika w przypadku działania przez pełnomocnika.
* Umowa ubezpieczenia OC

Polisa OC ie jest na wykazie dokumentów wymaganych do rejestracji pojazdu, tylko do wglądu ( kończy się zrobieniem kserokopia - na zasadzie RWD przez urzednika)

[ Dodano: 2011-04-09, 22:54 ]
dodam jeszcze, że do tej samej czynności (rejestracja pojzadów) są dwa odrębne akty prawne i rozporządzenia.
Pierwsze to prawo o ruchu drogowym, i drugie Ministra Infrastruktury, na podstawie, którego urzędnicy wydziałów komunikacji dokonują czynności. Paranoja. Nie wiem, czy nadal obowiązuje punkt * zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego pojazdu ponieważ miała być zmiana, tzn. miała być honorowana data ważności przeglądu dokonanego za granicą.

e-prawnik.pl Prawo na co dzień Ubezpieczenia majątkowe Majątkowe Obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowców - zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela

Obowiązkowe ubezpieczenie OC kierowców - zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela

Strona 1 z 4

Posiadacz pojazdu mechanicznego jest obowiązany zawrzeć umowę obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu. Ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Kto ma obowiązek zawarcia umowy obowiązkowego ubezpieczenia OC?

Istotnym jest, iż obowiązek taki został nałożony nie tylko na właściciela pojazdu, ale także na posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym, przed jego rejestracją, jak również do posiadacza lub kierującego pojazdem zarejestrowanym za granicą, niedopuszczonym do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz do posiadacza lub kierującego pojazdem historycznym, od chwili wprowadzenia tych pojazdów do ruchu.

Na ten temat jest w sieci setki odnośników, a i tak zawsze rację ma URZĘDNIK.
_________________
Motul 5100 4T 15W50, NGK BPR7EIX
Moje moto
XVS 650 - był
XVS 1100 - jest
DL-650 - jest



***** ***
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group